1. díl – Čističku vzduchu nebo ionizátor a jaký je mezi nimi rozdíl?

Zvažujete-li koupi čističky vzduchu, jedním z prvních rozhodnutí, které musíte učinit, je vybrat si čističku vzduchu HEPA nebo ionizátor. Oba typy jsou uváděny na trh jako účinné při odstraňování alergenů, nečistot a dalších nepříjemných částic ze vzduchu v domácnosti, ale jak se od sebe liší? Je jeden typ účinnější než druhý?

Vzduch, který dýcháme, je klíčový pro naše zdraví, takže nákup nejlepší čističky ovzduší pro náš domov je důležitou volbou. To platí zejména v případě, že trpíte alergiemi, astmatem nebo pokud máte problémy s dýcháním. Proto je důležité, abyste před rozhodnutím zcela porozuměli funkčním rozdílům mezi modely a výši údržby, kterou bude každý typ vyžadovat.

Jak fungují HEPA čističe

Filtry s vysokou účinností částic vzduchu (HEPA) se všeobecně považují za ty, které nabízejí nejvyšší standard čištění vzduchu na současném trhu. Skutečně kvalitní čističky vzduchu, musí projít přísným testováním a splňovat určitá kritéria, než jsou schváleny. Filtry HEPA musí být schopny zachytit nejméně 99,97% vzdušných částic, které jsou 0,3 mikronu nebo větší. „Mikrony“ jsou metoda měření nejmenších znečišťujících látek ve vzduchu, alergenů a dalších částic, které jsou často mikroskopické a nejsou pro lidské oko detekovatelné.

Mnoho HEPA filtrů je schopno zachytit i menší částice, ale 0,3 mikrometrů je měřítkem, které musí dosáhnout, aby mohli získat název HEPA. Filtry HEPA používají pevně zabalenou síť tkaných vláken k zachycení částic nesených vzduchem, které jsou vtahovány do filtru. Způsob, jakým jsou zachyceny, závisí na velikosti a tvaru částice. Velké částice jsou snadno zachyceny na povrchu pásu filtru, zatímco středně velké částice mohou zvládnout průchod první vrstvou a poté se zachytit ve vnitřních vrstvách. Nejmenší částice často unikají z prvních několika vrstev, ale i ty se nakonec zachytí na vlákně uvnitř filtru.

Některé čističky ovzduší HEPA jsou poměrně jednoduché. Používají k čištění ovzduší pouze ventilátor a filtr HEPA. Jiné modely však mohou kombinovat filtr HEPA a další technologii, jako jsou ionizátory a antimikrobiální filtry, tím se ještě zvýší jejich účinnost. Ionizátory nabírají přicházející vzduchové částice negativním elektrostatickým nábojem, což je snadněji přitahuje k vláknům uvnitř filtru. Další antimikrobiální vrstvy zajišťují, že alergeny, bakterie a viry nemohou na filtru růst. Což pomáhá prodloužit životnost filtru a celkovou kvalitu ovzduší.

V druhém dílu si prozradíme, jak funguje čistič vzduchu ionizator a přineseme vám kompletní rozhřešení.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.