3 +1 jedna rada jak se připravit na zimuZima je ideální čas, když začít s cvičením. Proč? Blíží se Vánoce a hrozí, že číslo na váze vyskočí nahoru. Navíc spoustu lidí vyrazí na hory na lyže nebo snowboard a proto je ideální čas na zpevnění postavy a posílení končetin a kloubů. Jak na to vám poradíme v následujících řádcích.

Základ nad všechny základy

Zimní sporty si užijete o to více, když tělo posílíte a nachystáte na zátěž, po které nebudete každý večer skučet bolestí. Nezáleží na tom, zda jste rekreační lyžaři, jezdíte na snowboardu, nebo děláte Freestyle. Navíc si pak můžete dopřát cukroví bez výčitek!

A jak začít? Nemusíte hledat zdlouhavě na internetu, my vám poradíme. Mezi základní cviky, které byste měli zařadit do vašeho týdenního rozvrhu, patří tyto: dřepy, výpady, zkracovačky.

Jak na to!

Dřepy

Postavte se tak, aby vaše nohy byly rozstoupené na šířku vašich ramen. Chodidla jsou rovnoběžná a směřují dopředu (popř. jsou mírně vytočená ven). Zpevněte trup, tlačte ramena dolů. Poté pomalu provádějte dřep. Pamatujte na to, že není lepší udělat sto špatných dřepů. Ze začátku jich stačí pár, ale precizně provedených. Jděte pomalu tělem dolů, dokud nebudou stehna v rovnoběžné poloze s podlahou. A vždy vystrčte zadek, kolena musí být v pravém úhlu. A jak dýchat? Dolů nádech, nahoru výdech.

Výpady

Výpady nejsou nic složitého na provedení, ale pořádně se u nich zapotíte. Jednoduše se postavte zpříma a poté už můžete jít na to. Vykročte jednou nohou vpřed – toto je výpad. Druhou nohu přitom pokrčte a zastavte se ve chvíli, kdy je minimálně 5 cm nad podlahou. Záda jsou rovná. Poté se vraťte do výchozí polohy a nohy vystřídejte. Dýchání: dole nádech, nahoře výdech.

Zkracovačky

K tomuto cviku potřebujete velký fitness míč, ale efektivní jsou také na zemi. Pokud máte míč, položte se na něj tak, aby střed vašich zad byl na jeho vrcholu. Chodidla nechte pevně na zemi celou plochou a rozkročte je na šířku svých boků. Ruce mějte za hlavou (nebo po stranách hlavy). Poté děláte jednoduše sklapovačky, jak je znáte. Zvedáte trup. Přitom však zároveň rotujte trup do jedné ze stran. Nejdříve doprava, poté doleva. Při tomto cviku dýchá mnoho lidí špatně, ale vězte, že dech je velmi důležitý. Proto pamatujte, že při pohybu nahoru se vydechujete. Když se opět pokládáte na zem/míč, tak se nadechujete.

Rada na závěr: Kdy a kolikrát cvičit

Všechny cviky byste měli opakovat po třech sériích s opakovacím intervalem alespoň 15. Ze začátku však můžete dělat méně cviků, postupně přidávat počet opakování. Vždy se před cvičením protáhněte a po něm také. Tento základ začněte cvičit alespoň 4 týdny před zimní sezónou. Ideální je cvičit jej 2 x týdně.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net