Dostali jste štěně a netušíte, jak zvládnout jeho péči? Pak nezoufejte, protože vše se postupně dozvíte. Se štěnětem je to prakticky jako s malým dítětem. Potřebuje mít plné a spokojené bříško, které bude nejen plnit, ale i pravidelně vyprazdňovat, místečko, kde si odpočine, hračky, vaši lásku, péči a trpělivost.

Kvalitní krmivo + mističky

Jako první krok je pořídit pejskovi kvalitní krmivo. Pokud jde o štěně, mělo by se jednat o granulky pro štěňata, jedná-li se o staršího pejska, který u vás našel domov, pak vyberte granulky dle jeho věku i vzrůstu. Pro drobnější plemena a křížence jsou vhodné drobnější granulky a pro větší pejsky zase granule větších rozměrů. Dbejte nejen na kvalitní krmivo, ale stálý přísun čisté vody.

S krmivem pořiďte pejskovi i mističky. Lépe uděláte, když koupíte porcelánové nebo ve stojánku. Ty lehoučké plastové se posunují snadno po podlaze, což je nepraktické. Krmivo podávejte vždy v pravidelných intervalech, u jídla ho nerušte, po jídle mu dopřejte půl hodinku pauzy, aby nedošlo k přetočení žaludku. Co nesní, odneste. Tak ho naučíte nenechávat zbytky. Dospělý pes jí 2x denně, štěně i 4x.

Veterinář + přepravní taška

Další cesta by měla vést do veterinární ordinace, aby pejsek prodělal veškerá očkování a odčervení, včetně toho, že vám poradí i vhodné krmivo. Pro tyto případy si pořiďte tašku na nošení pejska. Pokud máte psa většího, nezapomínejte na košík, vodítko. Při cestě autem pejska v autě zajistěte, aby nepřišel k úrazu on nebo vy, až vám skočí na hlavu.

Pelíšek

U štěněte nepořizujte ze začátku finančně nákladné pelíšky. Některá štěňata jsou k pelíškům ohleduplná, ale většinou je rozkoušou. Teprve až povyrostou, kupte pelíšek nákladnější, praktický, který vydrží. Najděte vhodné místo pro pelíšek, aby měl pejsek soukromí, ale dobře viděl do okolí – jsou zvědaví a potřebují sledovat, co se kde šustne.

Pravidelné venčení

Starší pejsek už bude patrně naučený hygienickým návykům. Štěně to však budete muset naučit. Buďte důslední, ale laskaví a netrestejte příliš. Především, pokud vina bude na vaší straně, protože opomenete pravidelné venčení. Venčí se ráno, po jídle, před spaním a někdy i bohužel v noci či nad ránem.

Obrázek: pixabay.com