Přemýšlíte o vlastním bydlení, protože vás bydlení s rodiči přivádí k šílenství? Anebo už delší dobu bydlíte sami, ale v pronájmu a ozvala se ve vás potřeba po vlastním domově? Proč také splácet hypotéku někomu jinému, když ji můžete splácet sobě? Důvodů k vlastnímu bydlení existuje nespočet a mohli bychom takto pokračovat do nekonečna. Jenže, jak to udělat, když tak vysokou hotovost nemáte? Nabízí se 4 možnosti.

Hypotéka

Abyste si mohli vzít hypotéku, musíte mít stálé zaměstnání a samozřejmě i příjem. Sjednávat si hypotéku a nemít jistou práci a výdělek, by ani nebylo možné. Musíte však také počítat s tím, že hypotéku nezískáte v plné výši. To znamená, že musíte mít něco našetřeno. Pokud si budete chtít hypotéku brát úplně sami, tedy bez pomocí partnera, může to být pro vás v tomto ohledu horší. Proč? Protože partner by si mohl sjednat spotřebitelský úvěr, což by byla nutná částka, kterou potřebujete, abyste vůbec hypotéku získali. Případně vám mohou půjčit rodiče či někdo z příbuzných. To bude poslední možnost, o které si ještě napíšeme.

Úvěr ze stavebního spoření

Další možností, jak získat vlastní bydlení, je úvěr ze stavebního spoření. To však musíte mít již nějakou dobu sjednané. Mnohdy lze také kombinovat úvěr ze stavebního spoření a klasická hypotéka. S tím vám však poradí nejlépe zkušený finanční poradce.

Spotřebitelský úvěr

Jestliže stavební spoření nemáte, lze hypotéku kombinovat s klasickou spotřebitelskou půjčkou, ovšem zde záleží, zda již nemáte jiné finanční závazky, a také na výši vašeho měsíčního příjmu. Abyste si neutrhli příliš velké sousto. Proto spousta mladých párů řeší bydlení právě tak, že jeden si vezme spotřebitelský úvěr, druhý hypotéku. Zda je to rozumný nápad v dnešním článku probírat nebudeme, dnes se věnujeme možnostem, jak získat vlastní bydlení.

Půjčka od nejbližších

Poslední možností je půjčka od nejbližších, pokud by spotřebitelský úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření nepřicházely v úvahu. Opět nebudeme řešit, zda je to nejrozumnější, protože každý má rozdílné přátelské a rodinné vazby. Tyto půjčky mohou být velmi ošemetné a nadělat spoustu zla, ale také ne. Protože pokud tuto možnost máte a máte dobré vztahy, pak získáte patrně tu nejvýhodnější možnou půjčku s nízkým nebo žádným úrokem.

Obrázek: pixabay.com