Pro prevenci i léčbu diabetu je klíčové dodržování zásad zdravého stravování. Mimo potravin sem patří i pravidelný pohyb a u diabetiků i užívání předepsaných léků. Ačkoliv diabetes patří k onemocněním vyžadující si lékařskou péči, existují doplňky stravy a bylinky, které pomáhají při léčbě, případně působí jako prevence.
Ve světě koření, bylinek a doplňků stravy je mnoho takových, které jsou přínosné pro diabetiky i osoby s vyšším rizikem, že u nich cukrovka propukne. Nicméně jde jen o zdraví přínosné potraviny, nikoliv koření či byliny, které problém vyřeší. To je potřeba mít na paměti.
Rozhodně nenahradí léčbu a u některých je vhodné se o konzumaci nejdříve poradit s lékařem. Mnoho rostlin má antidiabtické účinky a snižují hladinu cukru v krvi, zlepšují lipidový profil a pomáhají rovněž zvyšovat citlivost buněk na inzulín. Přinášíme vám seznam léčivých rostlin a doplňků stravy, které dle mnohačetných studií pomáhají při léčbě diabetu nebo tomuto problému předcházet.
-
Kurkuma
Jde o léčivou rostlinu, jež se používá jako kořenící přísada. Má jasně žlutou barvu. Kurkumin je látka s řadou léčivých účinků, mezi něž patří i prevence cukrovky. Kurkumin totiž snižuje hladinu cukru v krvi. Kurkuma má protizánětlivé a antioxidační schopnosti, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění a komplikace diabetu.
-
Zázvor
Patří k velmi známému a oblíbenému koření. Používá se při vaření, ale i jako domácí léčivo – nejčastěji při nachlazení. Ovšem málokdo ví, že dokáže zmírňovat i mnohé projevy diabetu. Pravidelné užívání zázvoru snižuje hladinu glukózy v krvi. Pomáhá při léčbě diabetu i prevenci. Mimo to má rovněž jako kurkuma antioxidační a protizánětlivé účinky. Pomáhá zlepšovat zdraví srdce a očí.
-
Skořice
Je častým kořením používaným do moučníků a nápojů. Toto chuťově i čichově příjemné koření se velmi často spojuje i s hubnutím. Dokáže zmírňovat inzulínovou rezistenci, snižovat vstřebávání glukózy po jídle, zmírňuje zánět. Nicméně se skořicí nebyly zaznamenány až tak převratné výsledky. Navíc existují dva druhy skořice: cejlonská a cassia. Každý druh má na diabetes i celkově na organismus odlišné účinky. Pokud vám skořice chutná a užíváte ji ať už jako doplněk stravy či koření pro zlepšení chuti pokrmů, pak je lepší volbou skořice cejlonská.
-
Černý kmín – černucha setá
Semena tohoto koření se používají v tradiční přírodní medicíně již mnoho a mnoho let. Toto koření dokáže snížit hladinu lipidů v krvi, mírní zánět, ničí bakterie, chrání srdce a játra. Několik studií také potvrdilo, že černý kmín působí jako prevence diabetu.
-
Aloe vera
Patří k běžné domácí i zahradní rostlince, která se pěstuje zejména pro své prokazatelné léčivé účinky. Používá se především na úlevu od bolesti způsobené popálením. V posledních letech zkoumají odborníci i její vliv pomáhat při léčbě diabetu. Dokáže totiž podstatně snížit hladinu glukózy v krvi na lačno.
Obrázek: pixabay.com
Komentáře