BazalkaBazalka je velmi prospěšná bylinka, kterou lze pěstovat, jak na zahrádce tak doma v truhlíku. Avšak za kolébku této bylinky je považována Indie. Už ve středověku byla bazalka rozšířená po Evropě. Dnes je k sehnání v obchodech nepřeberné množství kultivarů s rozmanitou barvou květů. Obvykle se pěstuje, jako koření a dodává jídlům patřičný šmrnc. Nesmíme však ani zapomínat na její léčebné účinky a to jak při nachlazení, potíže se zažíváním, tak při bodnutí hmyzem. Povzbuzující účinky éterických olejů uplatníme při únavě, stresu a vyčerpanosti.

Jak pěstovat bazalku

Jde o nenáročnou bylinku na pěstování. Je jedno, zda si jí koupíte v květináči nebo si jí sami vypěstujete ze semínek, ale potřebuje tyto tři zásady.

  1. Dostatek závlahy, ale pozor na přemokřenou půdu, aby nehnily kořínky
  2. Teplá stanoviště, kde svítí sluníčko popřípadě okenní parapet. Na vyklíčení potřebuje 15 – 20°C
  3. Bazalka potřebuje dostatek světla

Vysázet jí můžete klidně dvakrát ročně – na jaře a na podzim. A protože jaro klepe na dveře, máme nejvyšší čas uvažovat nad tím, zda se pustíme do pěstování této zdraví prospěšné a nenáročné bylinky. První lístky můžete ochutnat už za 6 týdnů od výsevu.

Využití bazalky

Jak bylo uvedeno, jde o oblíbené koření především u Italské kuchyně. Mladé lístky se dají využít do salátů, ale také pod maso či do pomazánek a polévek. Sušená bazalka také najde své využití, ale sušením ztrácí své aroma, proto je vhodnější její skladování v oleji, octu či soli. Nebo si můžete vyrobit domácí bazalkové pesto – bazalka se rozmixuje s česnekem, olejem, trochou soli a oříšky. Lze také smíchat se strouhaným parmazánem. Vložíme do uzavíratelných sklenic a v lednici nám takto dlouho vydrží. Využít se dá také při koupelích a na okně nejenže ozdobí, ale odežene nepříjemný hmyz.

Fotografie publikována se svolením James Barker Photography/FreeDigitalPhotos.net