BěhCo je to běh?
Při běhu nejen člověk, ale i živočich používá své končetiny takovým způsobem, že se chvílemi ani nedotýká povrchu. Běh je druh pohybu, který je rychlejší než jiný způsob pohybu – například chůze. Jak vyjádřit běh jedním slovem? POHYB! Pravdou zůstává, že pojem BĚH vnímáme každý úplně jinak. Pro někoho běh může znamenat způsob, jak se odreagovat a dokonale si pročistit hlavu, jiný běh může považovat za stereotypní rutinu, kterou vykonává jen kvůli svému zdraví, další o běhu pouze slyšel, ale nikdy ho nezkusil. Jsme individuální jedinci a stejným individuálním způsobem bereme i tento druh pohybu.

Proč začít běhat?

Každý, kdo se jednou rozhodl začít běhat, měl svůj důvod. Ať už to bylo kvůli zdraví, postavě nebo jen tak pro zábavu. Důvody jsou různé, podstata však zůstává stejná – běhám, protože chci. Nehledě na důvody ani počáteční impulzy, každému, kdo si s během jednou něco začne, se otevře nový pohled na život a široká škála možností, o kterých do doby, než poprvé vyběhli, neměli ani tušení. Najednou si uvědomí, jak mnoho můžou ze sportování vytěžit a co všechno můžou získat – dobrou fyzickou i psychickou kondici a lepší pocit sám ze sebe.

Zdraví

Právě zdraví je tím nejčastějším důvodem, proč lidé s běhemBěh začínají. Ať už se sami od sebe rozhodnou pro své zdraví něco udělat, nebo jim to nařídí lékař. Běh nekompromisně patří mezi aerobní sporty a o těch je známo, že posilují srdce, zlepšují funkci krevního oběhu a zvětšují objem plic. Díky tomu jsme vytrvalejší a výkonnější. Stačí řádově několik měsíců, abyste vy i vaše tělo zaznamenali pokrok a cítili, že vaše kondice je zase o něco dál. Díky běhání snížíte riziko infarktu, posílíte svou imunitu a snížíte cholesterol. Běháním si posílíte svaly, šlachy a zpevníte kosti. Vaše plíce rozhodně nebudou proti, díky běhání se jejich kapacita mnohonásobně zvýší. Ovšem – pokud toho všeho toužíte docílit, musíte běh provádět správně. Proto rozhodně není na škodu, přečíst si nějaké příručky nebo se nebát a zeptat se těch, kteří již mají s běháním něco za sebou. Jedině správným během svému tělu neublížíte.

Postava

Běh patří mezi nejúčinnější způsoby pro spalování tuků. DíkyBěh pravidelnému běhání snížíte svou váhu a zpevníte své tělo. I důvod zhubnout nějaké to přebytečné kilo nutí lidi obout se do kecek a vyrazit běhat do přírody či ulic. Ale i u běhání je důležitá trpělivost a hlavně vytrvalost. Nemůžete chtít zázraky! Určitě na sobě nepoznáte rozdíl po jednom „vyběhnutí“. Chce to hodně velkou dávku silné vůle, díky které se na běhání nevykašlete po první zkušenosti, ale znovu a znovu se k němu vrátíte.  Nicméně – jakmile se jednou rozhodnete zhubnout pomocí běhu, rozhodně u toho vytrvejte a nevzdejte se. Běhání je opravdu efektivní způsob jak se zbavit nechtěných kil navíc, celkově zpevnit své tělo a cítit se sám se sebou mnohem spokojenější.

Finančně nenáročný sport


BěhZákladní výbavou pro běh jsou kvalitní běžecké boty
. To je nejdůležitější základ. Oblečení, ve kterém se rozhodnete běhat už nemusí stát tisíce. Prakticky je úplně jedno, v čem budete běhat. Ať už se rozhodnete pro perfektně sladěnou teplákovou soupravu, která vám bude ladit s botama i čelenkou ve vlasech, či zvolíte kraťasy a obyčejné tričko – záleží to jen a jen na vás a na tom, v čem se cítíte pohodlně.

V dalším díle se dozvíme, jak začít správně běhat, aby nás tato aktivita nepřestala bavit hned po prvním pokusu.

Fotografie publikována se svolením Ambro, Stockimages, Tiveryucky, Sura Nualpradid Photography/FreeDigitalPhotos.net