vánoce na sněhuTuto otázku si klademe snad každý rok. Ono Vánoce bez sněhu nejsou ty pravé Vánoce. Ale v poslední době jsou Vánoce spíše na blátě, nebo nám krásně svítí slunce. Proti slunci nic nemáme, ale nějak jsme si zvykli na to, že bez sněhových vloček není ta správná vánoční atmosféra. Děti se těší, že budou stavět sněhuláky, my zase dospělí na to, že vyrazíme s přáteli, rodinou na lyže či běžky.

Sníh pouze na pohlednici Josefa Lady

V dávných dobách bylo sněhu v zimním období opravdu hodně. I malíř, spisovatel Josef Lada se nechal inspirovat zasněženou krajinou a namaloval opravdu nádherná díla, která zachycovala, jak si děti hrají venku se sněhuláky, dospělí, jak si bruslí na ledu. Tato doba je už dávno pryč a my jen můžeme vzpomínat na to, jak krásné to bylo.

Globální oteplování

Proč tedy v zimním období k nám sníh nepřichází? Mnoho vědců, ale i obyčejných lidí se shoduje na tom, že za to může globální oteplování. K největšímu oteplování došlo v oceánech. Tání ledovců a následné zvednutí hladiny oceánů, nám přináší i změnu teploty vzduchu a povrchových vod. Od počátku 20. století došlo z nárůstu teploty vzduchu o 0,8 °C. Někdo si řekne, že tak malé číslo přeci nemůže změnit klima. Ale není to jen o tání ledovců, co způsobuje tuto změnu. Jsme to především my lidé, kdy neustále a ve větší koncentraci vypouštíme skleníkové plyny do ovzduší. Lidská činnost, především spalování fosilních paliv, ale i změna krajiny, jako je odlesňování, mnohem více zvedá teplotu.

Kam za sněhem?

Chcete-li zažít opravdové sněhové Vánoce, musíte si jedině zakoupit letenku, či pobytový zájezd a vyrazit na tyto místa: Finsko, Norsko, Švédsko, Vysoké Tatry, Alpy, ale i Krkonoše. Nebo doufat, že letošní Vánoce budou na sněhu.

Fotografie publikována se svolením od Vichaya Kiatying-Angsule Photography/FreeDigitalPhotos.net