cestaCesta (2006) je román současného amerického spisovatele Cormaca McCarthyho. Žánrově se řadí k dystopii (chcete-li k podžánru postapokalyptické sci-fi). Už podle žánru určitě tušíte, že se nejedná o žádnou pohádku, kde budou muž se ženou žít šťastně až navěky. Tento příběh není pro každého, ale každý by jej měl znát.

Děj ve zkratce

Cesta je symbolem knihy, jejíž příběh je zasazen do budoucnosti. Země je několik let po katastrofě, která není blíže určená, ale podle náznaků v ději tušíme, že se mohlo jednat o jaderný útok. Hlavními hrdiny příběhu jsou jedni z mála přeživších, muž a jeho syn. Putují k moři Amerikou a cestou nacházejí mrtvá těla, kanibaly, vrahy, lupiče, ale také lidi, kteří jen tak bloumají odnikud nikam.

Kromě toho, že děj se posunuje rychle kupředu, se vracíme i do minulosti, ještě do doby, kdy byl svět v celku normální. V jedné z několika vzpomínek také narážíme na matku a ženu hlavních postav, která nedokázala žít v takovém světě. Možná stejně jako ona jednalo spoustu dalších lidí. Jednali správně? Neměli se snažit zachránit sebe a zachránit svět? A šlo vlastně svět ještě zachránit?

Na konci příběhu se muž s chlapcem k moři dostanou. Bohužel v průběhu příběhu vidíme, jak otec bojuje s nemocí. To, zda ho nakonec dostane smrt nebo přežije, vám ale neprozradím. Možná prostě šli dál, možná tam zůstali. Možná je někdo zavraždil, nebo umřeli hlady. Možná potkali další dobré lidi. A možná taky ne. Ke konci příběhu jen tolik: Ve všem špatném, je i něco dobrého.

O autorovi

Cormac McCarthy, autor Cesty, je kromě romanopisce také scénárista a dramatik. Je to autor, který je ceněn kritiky a za román Cesta obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu. Svými díly polemizuje o tom, co se děje v USA.

Jeho prvotinou je román Sadař, za který dostal Faulknerovu cenu. Dalšími díly jsou Dítě Boží, Krvavý poledník nebo Tahle země není pro starý. Poslední ze zmíněných děl se dočkalo zfilmování a dosáhlo ocenění 4 Oscarů.

Cestu věnoval Cormac McCarthy svému synovi.

Filmové zpracování

Na filmová plátna se příběh dostal v roce 2009. Jedná se o dobrodružné drama, které nese stejný název jako jeho předloha, tedy Cesta. Stejně jako v knize putují otec se synem a hledají dobré lidi, hledají jídlo, hledají něco, co jim pomůže přežít.

V tomto snímku režiséra Johna Hillcoata si zahráli hlavní role otce a syna Viggo Mortensen a Kodi Smit-McPhee. Příběh ztvárnili tak důvěryhodně, že se vám vryje do paměti a donutí vás vážit si toho, co máte. Co kdyby přišla jaderná válka? Co kdyby byl svět zničen? Co kdybyste neměli nic jiného, než nákupní vozík s pár dekami a konzervami? A kterou cestu by jste v takovém případě zvolili vy?

Fotografie: The Road by Cormac McCarthy Author: Tony Roberts licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com