Březen neznačí pouze příchod jara, ale již více než šedesát let patří také knihám a jejich čtenářům. Knihovny, knihkupci a další instituce zabývající se psaným slovem proto pořádají po celé České republice desítky akcí, aby „Březen – Měsíc knihy“ oslavili. Pokud jste nadšený knihomol, máme pro vás 5 tipů na knižní akce, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Inspirujte se s „Čtenářskou výzvou“

Nemůžete se často rozhodnout, jakou knihu zvolit ke čtení? Na literárním portálu Databáze knih se zapojte do Čtenářské výzvy a máte po starostech. Zajímavou formou zde totiž načerpáte nápady na zajímavé knihy díky předem určeným tématům, např. si tak přečtete knihu, která byla zmíněna v jiné knize nebo knihu, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy. Do rukou se vám tak mohou dostat tituly, která byste si sami od sebe jen těžko vybrali a navíc objevíte kus knižního světa, který byste sami jen těžko objevili.

Vydejte se za zábavou s „Knižní odyseou“

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, milovníky knih a čas od času si rádi hrajete, rozhodně byste si neměli nechat ujít druhý ročník Knižní odysey, kterou právě na oslavu „Března – Měsíce knihy“ připravilo knihkupectví Martinus.cz Zašifrované názvy knih a jejich autorů budete tentokrát hledat nejenom ve videích s pantomimou, slovním popisem či kreslením, ale i v nejrůznějších tajenkách, osmisměrkách a dalších logických úlohách. Zapojit se lze v průběhu celého března a hlavní výherce si může rozšířit knihovnu až o 186 knih.

Probuďte v dětech zájem o knižní svět na „Noci s Andersenem“

Pořadatelé Noci s Andersenem vědí, že čtení kultivuje už od nejútlejšího dětství, a tak se touto březnovou akcí snaží motivovat děti ke čtení a přivést jejich pozornost ke knihám. Ať už tedy doma máte malého milovníka knih, nebo vaše dítě není čtení příliš nekloněno, zkuste s ním vyrazit na tuto akci, která nabízí i možnost přespání v knihovně. Atmosféra noční budovy, kde knihy bydlí, si získá srdce každého malého (ne)čtenáře.

Přečtěte si knihu i trochu jinak – s „LiStOVáNím“

Další z řady knižních akcí, která by žádnému knihomolovi neměla uniknout. Projekt LiStOVáNí interpretuje divákům knihy neotřelou formou tzv. scénického čtení. V přibližně hodinovém představení načerpá divák děj knihy i atmosféru dané literatury, navíc oživenou rekvizitami, kostýmy či hudebními a vizuálními prvky. LiStOVáNí v čele s Lukášem Hejlíkem navštěvuje více než 80 českých měst a představuje knihy zábavnou a snadno stravitelnou formou, proto na ní můžete vyrazit třeba s partnerem, který do knih není takový fanda jako vy.

Nechte se oslnit hvězdami (těmi literárními) na „Festivalu spisovatelů Praha“

Pokud máte rádi hlavní město a literaturu, je pro vás Festival spisovatelů Praha jako zrozený. Pořadatelé festivalu přivádí každoročně do Prahy významné spisovatele, držitele Nobelových a další významných cen a představují je laické veřejnosti. V rámci festivalu se navíc konají nejrůznějších debaty, workshopy a autorská čtení spisovatelů z celého světa, takže si na své přijde opravdu každý. l přesto, že se akce koná až na podzim, alespoň máte dostatek času naplánovat si volno a mít se na co těšit.

Obrázek: pixabay.com