bydleníZřejmě každý z nás touží po vlastním bydlení. Ovšem už jen málokdo může složit celkovou částku nezbytnou pro jeho koupi. Ačkoli se ceny nemovitostí drží v posledních letech stále poměrně nízko, jen zanedbatelné procento obyvatel České republiky si pořizuje byt nebo rodinný dům bez nutnosti hypotečního zatížení. Z tohoto důvodu bydlí poměrně dost lidí v pronajatém, nájemním nebo podnájemním bydlení. Jaké výhody a nevýhody skýtají jednotlivé typy? Prozradíme vám to na následujících řádcích.

Výhody a nevýhody bydlení ve vlastním

Ať již se rozhodnete pro koupi bytu nebo rodinného domu, budete muset složit poměrně vysokou částku, která udělá do vašeho rodinného rozpočtu pořádnou díru. Pokud nebudete mít dostatek finančních prostředků, pak s největší pravděpodobností sáhnete po hypotečním úvěru. V případě hypotéky se často zadlužíte na dlouhou dobu, mnohdy i na celý život. A pokud si na vás osud smlsne a přichystá vám do cesty nepříjemnosti v podobě ztráty zaměstnání nebo nenadálé a vleklé nemoci, můžete mít se splácením hypotéky značné potíže. Na druhou stranu se však jedná o vlastní bydlení, které navíc představuje zajímavou možnost zhodnocení finančních prostředků.

Výhody a nevýhody bydlení v podnájmu

Základní předností tohoto typu bydlení jsou bezpochyby finance. Nájmy se ve velkých městech pohybují kolem několika tisíc měsíčně – ideální pro studenty nebo mladé páry, které nemají příliš velké finanční možnosti. Další nespornou výhodou tohoto typu bydlení je skutečnost, že na řadě realitních portálů můžete nalézt nabídku bytů k pronájmu, které jsou kompletně zařízené a vybavené. Tento typ bydlení však má také své „stinné stránky“, mezi které patří například skutečnost, že s vámi může majitel bytu takřka kdykoli rozvázat nájemní smlouvu a vy se tak budete muset poohlédnout po jiném bydlení. Také v případě, kdy budete chtít v bytě něco upravit, bude tato úprava podléhat souhlasu majitele dané nemovitosti.

Jak je vidět, jak bydlení ve vlastním, tak v pronajatém, má své klady a zápory.
Čemu dáváte přednost vy?