Jaro s sebou přináší příjemné slunečné dny, kdy postačí k osvěžení zmrzlina nebo studená limonáda. Přicházející léto s sebou ovšem přinese, jako každý rok, tropické teploty dosahující i čtyřiceti stupňů ve stínu. Potom už nepomůže ani být jen doma, protože prostředí v domech a bytech se stává stejně nesnesitelným, jako venku. Jedním z účinných řešení může být klimatizace, která je dnes již běžnou součástí automobilů. Než si některou však pořídíte domů, měli byste o nich vědět pár věcí. Například základní dělení na mobilní klimatizace, nebo ty pevné.

mobilní klimatizace

Pevná nebo mobilní klimatizace?

Klimatizací je několik druhů. Nejjednodušším rozdělením, které vám pomůže rozhodnout se jak vybrat klimatizaci, je rozdělení na pevné a mobilní klimatizace. Pevné jsou logicky ty vestavěné, které mají své stálé místo. Mobilní klimatizace můžete mít schované na půdě a vytáhnout je v těch největších vedrech, nebo je můžete převážet na chatu.

První důležitý rozdíl jsme nastínili, tím druhým je výkon. Vězte, že pevné klimatizace jsou vždy mnohem účinnější, než ty mobilní. Mobilní klimatizace jsou jistou záchranou v případech nejvyšší nouze, nebo si je pořizují lidé, kteří nemohou provádět žádné stavební úpravy na domech či bytech, aby si pořídili pevnou klimatizaci. Tento problém může nastat v nájemních prostorech, nebo stavební úpravy nepovolí památkáři ve starých domech. Nemají ale takový výkon, jako ty pevné.

Mobilní klimatizace a vývod teplého vzduchu

Co si možná mnoho lidí neuvědomí je fakt, že určité úpravy si žádá také ta mobilní klimatizace, i když nejde o nic rozsáhlého. Tento přístroj totiž potřebuje otvor pro hadici, kudy povede teplý vzduch pryč. Mobilní klimatizace bez tohoto vývodu neexistují. Máte-li pocit, že ano, potom jde o obyčejné ochlazovače vzduchu, jejichž výkon je minimální a lze přirovnat k výkonu větráků.

Co se tedy vývodu týče: Někteří si najdou určité místo, kam klimatizaci postaví a blízko ní vytvoří ve zdi tento vývod, čímž ovšem klimatizace ztrácí na mobilnosti. Ostatní to potom řeší tak, že tuto flexibilní hadici prostě dají do pootevřeného okna. V takovém případě jde ale teplý vzduch do bytu, takže je klimatizace méně účinná, a to až o polovinu.

Naštěstí existuje i jiné řešení, než dělat do zdi díru, anebo mít pootevřené okno. Na trhu lze najít textilní těsnění oken k mobilním klimatizacím. Toto těsnění není ani potřeba neustále sundávat. Okno lze zavřít i s ním. Vždy potom stačí jen okno pootevřít s tímto těsněním, nastavit potřebnou velikost otvoru pro vývod a užít si plný výkon klimatizace.

Konečné rozhodnutí

Je jen na vás, pro kterou verzi se rozhodnete. Vždy je dobré si dopředu zjistit, co daný přístroj potřebuje, abyste později nebyli překvapeni například tím, že je nutné promyslet vývod teplého vzduchu. Nemáte-li finanční prostředky pro pevnou klimatizace, nemůžete ji pořídit kvůli nutným stavebním úpravám, nebo zkrátka chcete pomocníka jen v těch největších vedrech, s výběrem té správné mobilní klimatizace vám pomůžou na srovnávacím portálu Arecenze.cz, kde se věnují těm největším záludnostem a detailům, které by vás při výběr mobilní klimatizace mohly potkat.

Obrázek: pixabay.com