Bolest zad vám komplikuje život, ale vy přesto nad tím máváte rukou a k lékaři nejdete? Možná si také říkáte, že záda dnes bolí kdekoho.

Lékaři však lamentují, že pacienti bolesti zad často podceňují a ordinaci navštíví až se zpožděním, když je problém akutní. Nedopusťte, ať to zajde tak daleko a raději vypátrejte příčinu hned. Zjistíte-li, odkud bolest přichází, najdete snáze způsob, jak jí předcházet a zabráníte tomu, aby se časem zintenzivnila.

Bolí mě záda…

Třetina pacientů, jež přichází do ordinace, vysloví tuto větu. Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním problémům.  Minimálně 1x za život se s bolestí zad setká 80 % populace. Nevyhýbá se dokonce ani mladým lidem, ba naopak. Z lékařské praxe plyne, že čím dál více pacientů tvoří mladí lidé. Ne zrovna příjemné bolesti v různých oblastech páteře mohou mít řadu příčin.

Mohou být banální, ale také se může jednat o ztuhnutí svalstva skrz nedostatku pohybu. Dále pak přetížení v důsledku fyzicky namáhavé práce nebo skřípnutý nerv. Signalizovat však mohou i závažná zánětlivá onemocnění. Brát si pokaždé Ibuprofen není řešením, pouze potlačením projevů. Navíc dlouhodobé užívání analgetik poškozuje zdraví.

Sedavé zaměstnání…

Častou příčinou bolesti zad jsou rovněž špatné držení těla a nesprávné návyky životního stylu. Týká se to až tří čtvrtin veškerých případů. Zpozornět by měli hlavně lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a většinu pracovního dne tráví sezením v kancelářském křesle. Sed v nepřirozené nahrbené pozici dlouhodobě namáhá páteř a vznikat tak mohou vleklé bolesti. Nejvíce účinnou prevencí je každodenní pohyb. Avšak najít si čas na zařazení pohybu do každodenního harmonogramu bývá právě pro pracovně vytížené velkým problémem.

Kvalitní matrace…

Neprobouzíte-li se každé ráno odpočatí a svěží, ale máte spíš pocit, že vás přejel parní válec, bude něco v nepořádku s vaší matrací. Pamatujte si, že kvalitní matrace je jedna z věcí, na které se šetřit nevyplácí. Bez nadsázky – ve hře je především vaše zdraví. Při výběru matrace se zaměřte na tvrdost a přizpůsobivost. Nesmí být však příliš tvrdá, nekopírovala by tak tvar vašeho těla. Ovšem ani příliš měkká, protože tělo potřebuje během spánku dostatečnou oporu.

Kdy zpozornět?

Občas bývá velmi obtížné odlišit bolest zad z přetížení od bolesti zad, jež může být příznakem zánětlivého onemocnění. Zpozornět byste měli, pokud se bolest zad objevuje i v klidovém režimu či během spánku v noci. Obzvláště trvá-li to již delší dobu a bolest má progresivní charakter a stupňuje se. Pro zánětlivé onemocnění jsou charakteristické právě nevysvětlitelné noční bolesti zad, které se zmírňují zpravidla po rozcvičení. Například spondyloartritidy (skupina chronických zánětlivých kloubních onemocnění postihujících nejčastěji páteř). Ruku v ruce s nimi se objevují i další zdravotní problémy, jako jsou záněty očí a střev.

Obrázek: pixabay.com