ChalkidikyChcete si odpočinout na zlatavých plážích? Ponořit se do smaragdových vod, ochutnat slanost mořského vánku? Projít se malebnými vesničkami a ztratit se v úzkých uličkách, nebo se jen tak projít přes voňavé olivové háje? Poznat hrabství makedonských králů, dozvědět se o antických bozích a obrů, které tuto krajinu vytvořily? To a mnohem víc je poloostrov Chalkidiky.

Chalkidiky se nacházejí na severovýchodním poloostrově Řecka. Jeho tvar připomíná stopu tří prstů nazývanou též “ tři ostny Poseidonova trojzubce“ Kassandra, Sithonia a Athos. Hlavním městem je Soluň.

Kassandra

Nejzápadnější cíp poloostrova Chalkidik v blízkosti Soluně (hlavní město). Kassandra se jmenovala dříve Flegra, což znamená „místo požárů“.  Patří k nejlidnatějším a nejnavštěvovanějším ze tří poloostrovů. Je oddělena od pevniny Nea Potidea kanálem, který nabízí nezapomenutelný výhled zejména při západu slunce. Téměř v každém městečku najdete vybudované komplexy hotelů či penzionů a pláže na Kassandře se pyšní oceněním Modrou vlajkou udělovanou každoročně Evropskou unií (potvrzuje fyzickou a biologickou čistotu moře a pláží).

Sithonia

Je to místo výjimečné krásy, která se vyznačuje hornatou krajinou, písečnými plážemi s křišťálovou jasnou tyrkysovou vodou. Řada ubytovacích možností, od luxusních letovisek k cenově dostupným pronájmům bytů, potěší i toho nejnáročnějšího návštěvníka.

Athos

Autonomní mnišský stát, jediný na světě. Je obýván pouze mnichy, kteří udržují své náboženské tradice z dob byzantské. Toto místo je povoleno pouze mužům. Ženám a dětem je vstup na ostrov zakázán. Na ostrově je 20 klášterů, z nichž nejznámější a nejstarší je klášter Great Lavra (Velká Lávra).  Jeho knihovna má jednu z nejbohatších sbírek řeckých rukopisů na světě.

Fauna a flóra

Fauna a flóra se nijak nevymyká ostatním přímořským řeckým oblastem. Dominantou jsou dlouhé pláže olivovníků. Ve vnitrozemí jsou kopce pokryty borovicovými a piniovými lesy. Na loukách rostou různé druhy bylin, jako je šalvěj a tymián a na nich vidíte pasoucí se stáda koz, ovcí, oslů.

Počasí

Počasí na Chalkidikách je typické pro středozemní státy. Statisticky udávají cca 300 slunečních dní v roce a deště v letních měsících nejsou obvyklé. Průměrná teplota v létě je 30°C a v zimním období je to jen o jeden stupeň méně. Větší rozdíly jsou ale během dne. Kdy denní teploty přesahující i 30°C, může být večer jen kolem 20°C.

Fotografie: Polychrono, Chalkidiky, Greece Author: Lukáš Lalinský licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com