Lámete si hlavu nad výběrem vhodného vánočního dárku pro někoho blízkého? Právě diář by mohl být vzhledem k blížícímu se konci kalendářního roku správnou volbou. Téměř každý stále řeší množství úkolů, poznámek či schůzek, a ačkoliv mobilní aplikace a elektronické kalendáře jsou určitě užitečné, stejně jako v případě knížek, ani u diářů moderní technologie papír zatím nepřeválcovaly. Výběr na trhu je navíc skutečně široký. V nabídce najdete tématické diáře, motivační diáře, diáře pro byznysmeny, maminky nebo ty, které vytvořily celebrity.

Papírové diáře jsou stále trendy a jdou s dobou

Diáře dnes již neslouží pouze jako prostředek k organizaci času a zapisování úkolů, svým majitelům často přinášejí mnohem více.

„Velkým hitem jsou motivační diáře, které obsahují také pozitivní citáty nebo prostor pro stanovení vlastních cílů. Tématické diáře jsou zase dle svého zaměření obohaceny třeba o recept na chutnou večeři, tipy pro zahradníky nebo tréninkový plán pro sportovce apod. Inspirací mohou být i diáře, které si pro své fanoušky připravily známé osobnosti, říká Zuzana Kadecká z knihkupectví Martinus.cz.

Diář by měl odrážet život obdarovaného

Před samotnou koupí diáře se zaměřte na to, co o obdarovaném víte, nezapomeňte ani na detaily. Je to muž či žena? Má velkou rodinu? Kde pracuje? Jaké má koníčky?

Zarytému veganovi možná neuděláte radost perfektně zpracovanými koženými deskami. Milovník sportu zase třeba neocení tipy, jak pěstovat rajčata. Manažerka nemusí být úplně nadšena z diáře s designem jednorožců a školáci na základní škole se zřejmě budou ofrňovat nad jogínskými cviky pro každý den.

Jak na kalendář?

Kalendář je základem každého diáře. Zde se zamyslete nad harmonogramem a životním stylem budoucího majitele. Pokud se jedná o maminku čtyři dětí, která nejčastěji řeší jejich rozvoz do škol a na kroužky, pomůže jí kalendář rozdělený do týdnů, kde přehledně vidí program každého dítěte v jednotlivých dnech. Ředitel nadnárodní firmy, který řeší několik schůzek denně, zase spíše ocení diář, kde je na každém listu jeden den rozdělený do několika hodin. Pro studenty a školáky je nutností místo, kam si mohou zapsat rozvrh hodin nebo rozpis přednášek a seminářů.

Velikost, vazba, materiál, design

Pro výběr správného diáře jsou důležité také další parametry. Školák bude určitě rád za menší úzký diář, který je zároveň lehký, a výrazně nezatíží školní aktovku plnou sešitů a učebnic. Zde je ale velký prostor pro pestrý design obálky. Ženy nosící kabelky ocení spíše diář menšího formátu, vkusný obal a kroužkovou vazbu a přihrádkami, kam se vejde mnoho dalších doplňků. Většina mužů si zase potrpí na jednoduchý čistý design, jednobarevné desky decentní barvy, potažené kůží nebo koženkou. Manažeři, kteří diář využívají zejména pro poznámky ze schůzek, budou raději za diář většího formátu. Pro milovníky ekologie jsou k dostání v limitovaných edicích či ručně vyráběné diáře s deskami z recyklovaných materiálů.

Obrázek: pixabay.com