Chyby, které obsahuje téměř každý životopis

životopisTrávíte hodiny hledáním práce, odesíláním životopisů a neúspěšně? Možná je to z toho důvodu, že nemáte správně sepsaný životopis. Přinášíme přehled nejčastějších chyb a nedostatků, které byste měli rychle opravit!

Přehlednost

Na personální oddělení můžou přijít desítky životopisů, na které mají personalisté krátký čas. Nemohou se jimi zabývat příliš dlouho. Proto je potřeba, aby byl životopis co nejpřehlednější a šlo z něj i za krátkou chvíli vyčíst co nejvíce podstatných informací. Rozhodně nepomůžou různé barvy, typy či velikosti písma. Nechte vše stejně velké, černé a typ písma zvolte bez patek, jako je například Calibri.

Čekat nestačí

Po odeslání životopisu vám možná přišla zpráva o tom, že byl doručen a bude zpracován do 14 dnů. Říkáte si, že jste tohle zažili, ale stalo se, že se neozvali do dvou, tří ani čtyř týdnů? Potom byste měli po uplynutí zmíněné lhůty zvednout telefon a zavolat personalistovi, zda je potřeba doplnit chybějící informace v životopisu nebo jaký je jiný důvod toho, že se neozvali. Nejhorší, co vám mohou do telefonu říct je, že jej odstranili a nemají zájem, proto zavoláním nic nezkazíte.

K životopisu patří motivační dopis

Nedokážete si představit léto bez slunce? Jaro bez květin? Tak personalisté si nedokáží představit životopis bez motivačního dopisu! Neodmyslitelně k sobě patří a je nutné toto pravidlo dodržovat. Pokud totiž přijde e-mail bez motivačního dopisu pouze s přílohou, ve které je životopis, málo kdy se stane, že je tento e-mail vůbec brán v potaz!

Životopis vás musí vyobrazit

Životopis není jen od toho, aby v něm byla data vašeho narození, ukončení studia na střední či vysoké škole. V životopise musíte napsat vždy i něco sami o sobě. Jedině tak si personalista dokáže plně představit, že jste na pozici vhodným kandidátem. Ukažte své přednosti, které můžete firmě nabídnout. Vhodné je také dát přímo do životopisu průkazovou fotografii, u té dbejte na aktuálnost.

Přeháníte nebo ubíráte

V životopise nesmíte nikdy, nikdy, nikdy lhát! Dříve nebo později by pravda vyšla najevo. Pokud tedy vlastníte řidičský průkaz, ale deset let jste neseděli za volantem, do životopisu ten fakt, že jej máte pouze v dokladech, ani nemusíte uvádět. Byli byste v past, pokud by po vás následně chtěli, abyste někam řídili. Lhát nesmíte ani o jazycích, které ovládáte. Napište vždy pravdu. Pokud se totiž budete ohánět tím, že jste před lety udělali maturitu z angličtiny na úrovni B1 a při pohovoru na vás vyrukují s anglickými otázkami, na které nedokážete odpovědět jednoduchou větou, ihned vás vyškrtnou.

Vynecháváte

Životopis je podezřelý i v případě, pokud v něm nejsou úplné informace. Nezapomeňte na všechna důležitá fakta, jako jsou školy a obory, které máte vystudované, nevynechávejte ani zaměstnání a předešlé pracovní zkušenosti. Pokud bude chybět jediný rok, bude to podezřelé a životopis může skončit v koši.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.