cibulový čaj nebo léky z lékárnyZimní období stále nekončí a sním ani období nachlazení, které většinou doprovází nepříjemný kašel. Mírný kašel většinou ustoupí sám bez nutnosti zasahovat nějakou léčbou. Kašel pomáhá odstranit z dýchacích cest škodlivé látky a v okamžiku, kdy splní svůj účel, také odezní. Jde vlastně o prospěšný reflex, který pomáhá vypudit nejen vdechnuté cizí tělísko, ale i hleny, které se vytvářejí u zápalu. Pokud se nejedná o extrémní kašel, který by vás ohrožoval na životě je nejlépe vyzkoušet dřív, než sáhnete po chemii osvědčené babské rady.

Potraviny a bylinky proti kašli

Záleží, zda se jedná o kašel suchý, dráždivý nebo vykašláváte. Určitě už jste zaslechli o sádle namazaném na hrudníku, překrytém mikrotenovým sáčkem a tenkou bavlněnou látkou. Někomu kašel zmírní i popíjení teplého piva. Tuto variantu vyzkoušenou nemám, a proto nevím, zda vás sice kašel přejde, ale nebude trávit noc na WC. Někteří udávají, že kašel zmírní horké mléko smíchané s vincentkou a medem. Co však patří mezi osvědčené a dobré recepty je cibulový čaj, který je vhodný na všechny typy kašle. Cibuli ve vodě však nevařte. Pouze rozkrojte na čtvrtky a přelijte půl litrem horké vody a nechte luhovat 15 minut. Dovoleno je sladit medem a přidávat citrón. Mezi další zdraví prospěšné potravinové zdroje, které pomohou zatočit s kašlem, patří mateřídouška, lípa, česnek či majoránka.

Nepřecházející kašel konzultujte s lékařem

Bylinek vhodných na zmírnění kašle existuje nespočet. S tímto vám poradí v každé prodejně s bylinkami. Pravdou je, že ve Velké Británii se lékaři kašlem u dětí přespříliš nezaobírají a tvrdí, že děti prostě kašlou a rodiče si musí zvyknout.  Ze začátku se mi zdálo, že tady kašle úplně každé dítě. A nejvíc mě překvapilo, že i během zimního období mnoho lidí včetně dětí, zde chodí bez ponožek v balerínách. Pamatuji si, že neustále mi bylo vštěpováno mít především nohy v teple. Jakýkoliv kašel, který nepřechází, naopak se ještě zhoršuje a je doprovázen horečkami by neměl zůstat nepovšimnutý odborníkem. Příčina může být banální, ale také může znamenat vážnější nemoc.

Fotografie publikována se svolením marcolm Photography/FreeDigitalPhotos.net