Čistá špína a dětská imunitaVětšina maminek myslí na zdraví svých dětí, což je jedině dobře. Bohužel to však se svojí svědomitou péčí mnohdy přehání a ve snaze ochránit své potomky před škodlivými bakteriemi uklízí své domovy za pomoci těch nejsilnějších chemických prostředků a bez dezinfekce na ruce v podstatě ani nevychází z domu – a to je špatně. Pro děti může být takové zacházení – byť je myšleno v dobrém – naopak příčinou vzniku nejrůznějších zdravotních komplikací v podobě alergií, senné rýmy nebo astmatu. Přitom již naši předci moc dobře věděli, že pro posílení dětské imunity je nejlepší tzv. čistá špína, se kterou mnoho současných dětí vůbec nepřijde do styku…

Čistá špína, aneb to nejlepší pro silnou obranyschopnost

Není žádným tajemstvím, že naši předci žili v těsném souladu s přírodou. Děti pobíhaly bosé po venku, hrály si v hlíně, bahně i prachu, žili v kontaktu s hospodářskými zvířaty a co se hygieny týče, nebylo to zrovna kdovíjaké. I přes tento životní styl, nad kterými by většina maminek jen zděšeně spráskla ruce, byly děti daleko zdravější a netrpěly tolika chorobami, jako dnešní děti, které s čistou špínou vůbec nepřijdou do styku.

Ochranná role venkovského prostředí

Vědci a odborníci se shodují na tom, že děti žijící na vesnicích jsou mnohem zdravější než děti žijící ve městě – a světe div se, ono to má svou logiku, za kterou nestojí nic jiného, nežli právě zmiňovaná čistá špína. Je dokázáno, že právě onen kontakt se špínou, přírodou a nedezinfikovaným prostředím je velice důležité pro správné nastavení imunitního systému, který si musí prostředí „osahat“ – díky tomu jej posléze neskolí každičký bacil, roztoč z polštáře nebo zrnko prachu, se kterým přijde do styku.

Autoimunitní choroby nemají šanci

Věděli jste, že čistá špína dokáže děti ochránit před rozvojem autoimunitních chorob? Je prokázáno, že prostředí obsahující zlomky hub a bakterií, rozložené zbytky rostlin i střevní bakterie hospodářských zvířat společně s enzymem zvaným A20 alarmují buňky imunitního systému, který se následně brání a vytváří si obranyschopnost proti nejrůznějším onemocněním a zdravotním komplikacím.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net