co je to andropauzaAndropauza je to stejné, co u žen menopauza. Tedy laicky řečeno „přechod“. Jen tento fakt není tolik známý mezi lidmi a nestává se důvodem k tolika vtipům. Takže spojovat protivnou ženu s přechodem není o nic vzácnější než protivný muž středního věku. Pravděpodobně trpí stejným problémem. I mužský „přechod“ sebou může přinášet řadu obtíží.

Muž v přechodu

V období kolem 40 až 50 let dochází u mužů k úbytku mužského pohlavního hormonu testosteronu, což může vést k psychickým i fyzickým změnám v životě muže. Hladina testosteronu pozvolna začíná klesat již ve 30ti letech. Testosteron je hormon, který je produkován varlaty a pomáhá s vývinem mužských rysů. To je přesně to, co z nich činí chlapy. Jak stárne, začíná tato hladina klesat a s přibývajícími léty muži ztrácí vitalitu a mohou mít sníženou sexuální touhu. Někteří mimo úbytku energie mohou zaznamenat špatnou náladu a celkovou únavu. Mezi další příznaky patří nadměrné pocení, nespavost, návaly, bolest hlavy, deprese, problémy s potencí a další. Vlastně velmi podobné těm ženským příznakům. Jen se o tom nehovoří a nevtipkuje tak, jako je tomu u ženského přechodu.

Jak zmírnit dopady andropauzy?

Předcházet těmto negativním dopadům je možné udržováním hladiny testosteronu pomocí potravinových doplňků. Ty dokážou vrátit nejen ztracenou energii, ale i výdrž. Některé tyto doplňky kombinují extrakty z bylin a řadu důležitých vitamínů. Hořčík, železo, řada vitamínů B, C a kyselina pantotenová zahání únavu a přispívají k normální psychické činnosti.

Vitamín B1 napomáhá srdci a železo spolu s B6 a B12 přispívají k tvorbě červených krvinek. Železo, selen, vitamíny A, B2, B6, B12, D, zinek podporují imunitní systém. Obsažený selen dále přispívá k normální spermatogenezi a správné činnosti štítné žlázy. Hořčík je dobrý pro činnost svalů, pevnost kosti a zubů. Vitamín C chrání před stárnutím organismu. Mimo to vitamín B6 reguluje hormonální aktivitu.

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net