Čtete rádi, ale mnohdy vám chybí inspirace nebo naopak „parťák“, s kterým byste se mohli podělit o názory a dojmy z přečtené knihy? Pokud jste si odpověděli ano, rozhodně by vaší pozornosti neměly uniknout online „Čtenářské kluby“, které si díky známým osobnostem, jako je Oprah Winfrey nebo Emma Watson, získaly tisíce a tisíce „knižních nadšenců“! Nechte se inspirovat i vy – ať už ve světě nebo u nás.

Reese Witherspoon a její „Hello Sunshine“

Reese Witherspoon je nejenom slavná americká herečka, ale také vášnivá čtenářka, kterou její láska ke knihám přivedla až k myšlence založit knižní klub Hello Sunshine. Na Instagramu každý měsíc představuje knihu, která ji oslovila a která podle ní stojí za přečtení. Co se týká výběru, stylový záběr je oproti Emmě Watson o poznání širší, jelikož se netýká pouze jednoho tématu. Doporučuje jak tituly, jež i v našich knihkupectvích snadno seženete, tak i ty, které u nás mají teprve vyjít.

Emma Watson a její „Naše sdílená knihovna“

Our Shared Shelf v překladu Naše sdílená knihovna je knižní klub Emmy Watson, která chce jeho prostřednictvím rozšířit povědomí o feminismu a bořit negativní mýty s ním spojené. Zapálená čtenářka, herečka a přední tvář kampaně bojující za rovnost pohlaví HeForShe, díky které tento čtenářský klub vznikl, čítá v dnešní době přes dvě stě tisíc členů. Our Shared Shelf je bezmeznou studnicí inspirace pro všechny, kteří touží číst kvalitní, dech beroucí feministické příběhy od Amerikány až po Ženy, které běhaly s vlky.

Oprah Winfrey a její „Oprah’s Book Club

Herečka, podnikatelka a jedna z nejslavnějších světových moderátorek Oprah Winfrey ve své proslulé show jednou řekla “Chci přinutit číst celý svět. I ty, kteří nečetli nikdy. Myslím, že čtení knih je velmi důležité,” a následně otevřela čtenářské okénko „Oprah’s Book Club“. Měsíc co měsíc v něm pak představovala knižní novinky, ale i klasiky, o kterých následně diskutovala buď se samotnými autory, nebo s vybranými diváky. Ačkoliv Oprah´s Book Club ukončil v roce 2011 svoji činnost, i zpětně v něm můžete najít tipy na tituly, které rozhodně stojí za přečtení!

Knižní inspirace z „našich luhů a hájů“

Obliba čtenářských klubů není patrná pouze ve světě, ale postupně si začala budovat své místo i u nás. Čtenářský klub, v němž můžete každý měsíc najít tip na knihu, spousty prostoru a stejně smýšlejících „knihomolů“, s nimiž se můžete podělit o své čtenářské dojmy, založilo na Facebooku například knihkupectví Martinus.cz Výběr knih je zaměřený na mainstreamové tituly, které mají šanci upoutat pozornost širšího publika a vedle literárního zážitku přinášejí i poutavé informace, vzdělávají nebo rozšiřují čtenářovy obzory.

Květnový výběr bude patřit dlouho očekávané knize Tiché roky od Aleny Mornštajnové.

Obrázky: pixabay.com