Darování vajíčekPřibližně každý sedmý pár má v České republice problém přirozeně počít miminko. Mnohdy jsou zdravotní problémy rodičů natolik závažné, že k početí potomka potřebují dárkyni vajíčka či dárce spermií. Dárcovství vajíček je však mnohem složitější proces, přesto se najdou ženy, které jsou ochotny pomoci těm, co nemají to štěstí a jsou neplodné. Spousta žen se v dnešní době potýká s problémem vlastní neplodnosti. Pro tyto ženy představuje dárcovství vajíček možnost, jak si splnit svůj sen, a přivést na svět vlastní dítě.

Dárcovství vajíček je zcela legální

Neplodnost u žen je vinou nedostačující kvality vlastních vajíček, genetickou zátěží nebo onkologickou léčbou. V ČR je metoda dárcovství vajíček při léčbě neplodnosti legální. Dárkyněmi jsou ženy, které buď samy podstupují léčbu neplodnosti pomocí metody IVF – mimotělní oplodnění, nebo se jedná o dobrovolné dárkyně, které musí podstoupit hormonální léčbu za účelem dárcovství vajíček jiné ženě/ženám. Díky této metodě nabízí moderní medicína otěhotnět a porodit miminko díky darovaným vajíčkům. Najde-li se pro ženu vhodná dárkyně, má šanci zažít krásný pocit mateřství a darovat život. K nejčastějším dárkyním vajíček patří studentky, mladé maminky a ženy v pracovním procesu splňující podmínky pro dárcovství.

Podmínky pro dárcovství

Podmínky, pro darování vajíček jsou striktní. Žena musí dosahovat věku 18 – 29 let a mít bezpodmínečně dobrý zdravotní stav. V její rodině se nesmí vyskytovat závažné genetické či psychiatrické onemocnění. Protože počet žen, které mají zájem, o darované vajíčko roste, byl vytvořen pořadník darovaného oocytu – ED. Pořadí zájemkyň (pacientek) v programu je určeno datem zařazení. Když si žena do darovacího programu přivede dárkyni vajíčka, získá v pořadníku přední místo. Vajíčko však dostane od jiné dárkyně z důvodu anonymity. Zákonem je dáno, že maminkou je vždy žena, která dítě porodila.

Fotografie publikována se svolením dream designs Photography/FreeDigitalPhotos.net