rýmaNos je důležitý orgán, který nám napomáhá rozpoznat vůně, ale i díky němu dokážeme dýchat. Než se nám vzduch dostane do plic, v nose nastanou přeměny v tom, že nos vzduch ohřeje na optimální teplotu a zvlhčí ho. Dále funguje jako sítko, přes které neprojdou škodlivé látky. Škodlivé látky se uchytí nám na našich chloupcích a dále je nepustí. Ale díky nosu máme také rýmu, která nás dokáže opravdu někdy potrápit. Zvláště malé děti, které se neumějí vysmrkat, a my musíme použít nejlépe odsávačku na vysavač.

Jak vyléčit nos

Když jsme dostali rýmu, určitě jste si zašli koupit do lékárny kapky proti rýmě. Jsou dvojího charakteru. A to: chemické a přírodní. Chemické kapky jsou mnohem rychlejší, co se týče léčby rýmy. Ale nesou i negativní vlastnost a tu, že se nám mohou v nose uvolnit cévky a teče nám z nosu krev a dlouhodobá léčba ztrácí účinek. Přírodní kapky jsou většinou na bázi nějakých aromatických bylinek, jako je eukalyptus, máta, kopřiva a další. Mají ale pozdější účinek, než ty chemické.

Dejte si šňupák

Určitě jste někdy viděli nejednoho člověka, co si něco sype na dlaň a šňupne si to. Někdo si určitě řekne: „aha – narkoman“. Ale starší pánové si rády pošňupnou šňupák. Používají ho především při rýmě, ale i jinému nosnímu onemocnění. Šňupák je vlastně tabák, který je obohacen dalšími přísadami, jakou jsou právě aromatické bylinky, které napomáhají v boji proti rýmě. Hned po šňupnutí ucítíte volnost nosu, lépe se vám bude dýchat a má méně vedlejších účinků. Nicméně, jak už bylo zmíněno, šňupák je tabák a obsahuje nikotin, který je návykový. Pokud ale nepoužíváte šňupák pravidelně, závislý určitě na něm nebudete. Žádná studie, či výzkum nikdy neprokázal, že šňupání šňupáku má nějaké poškození, či trvalé poškození našeho zdraví.

Fotografie publikována se svolením Ambro FreeDigitalPhotos. net