desatero pro společné bydleníRádi byste posunuli Váš vztah o další krok dopředu, přemýšlíte o společném bydlení, ale nejste si jisti, zda to zvládnete? Ať už jste spolu sotva pár měsíců nebo tvoříte pár již několik let, na to, kdy se nastěhovat do společné domácnosti, asi neexistuje žádné univerzální pravidlo. Aby pro Vás byl přechod co nejhladší, připravili jsme pár rad a tipů, díky kterým nebude společné soužití znamenat začátek konce vašeho vztahu.  

Domácí práce rovná se dva?

Pokud zrovna doslova ne „milujete“ uklízení, nebo nechcete působit jako dokonalá hospodyňka, která s úsměvem na rtech uvaří, uklidí, vypere a vyžehlí, domluvte se s partnerem na rozdělení alespoň základních domácích prací. Nikoho nebaví donekonečna vynášet koš, který plní dva. A větu „Tak jsem za TEBE vynesl koš,“ raději zakažte.

 Všichni si neseme něco od maminky

„My ale ručníky žehlíme a skládáme takhle…“, „Maminka mi ale ponožky do šuplíku ukládala jinak…“ Připomíná vám to něco? Každý si do společné domácnosti nese něco z prostředí, ve kterém vyrůstal a dospíval, a změna návyků vštěpených od tolik milovaných maminek je někdy běh na dlouho trať. Nesnažte se proto partnera hned první den měnit a vštěpovat mu vaše zvyky a návyky.

Špinavé prádlo patří do prádelního koše

I když se prostor pod vaší postelí, v koupelně pod umyvadlem nebo v rohu ložnice může na první pohled zdát jako ideální na odklad špinavého prádla, nemusí tomu tak být. Pokuste se tedy taktně naznačit partnerovi, že stejně dobrou funkci plní i prádelní koš, kde špinavé prádlo navíc nebude zbytečně na očích.

Jídlo v ledničce samo neroste!

Pokud se oba stěhujete od rodičů, u kterých byla plná lednička, mýdlo a toaletní papír samozřejmostí, a nemáte proto zkušenosti s vedením vlastní domácnosti, v první řadě se budete muset naučit nakupovat. Brzy totiž přijdete na to, že toaletní papír na záchodě sám nevyroste a jídlo v ledničce se taky samo neuvaří.

Podělte se o finance

Téma, o kterém byste si měli udělat jasno hned na počátku, je hrazení běžných nákladů. Možností je hned několik – někdo preferuje společný účet, jiný zase to, že každý přispěje určitou částku do rozpočtu a s ostatními penězi už nakládá podle svého. Vedle běžných nákladů si ujasněte i další otázky, jako jsou větší investice do vybavení nebo rekonstrukce domácnosti. „Pokud nemáte úspory, ale chcete všechno hradit společně, některé společnosti vám, jako páru, dokonce nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerské půjčky, díky kterým dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Společně bydlet nerovná se vlastnit

Společná adresa neznačí, že jste se právě stala vlastníkem svého partnera a všeho, co k němu patří – zapomeňte proto na otevírání jeho pošty, čtení smsek nebo e-mailů. Navíc – stejně jako byste neměla rušit svoji pondělní návštěvu fitcentra nebo pravidelnou večeři s kamarádkou, neomezujte ani partnera v jeho zájmech a nenuťte ho trávit všechen čas dohromady. Společně strávený čas je sice fajn, ale musíte mít čas i na vydechnutí.

 Ujasněte si „pravomoci“  maminek ve vaší domácnosti

Pokud nejste flegmatik, kterému je jedno, kdo se stará a hospodaří ve vaší domácnosti, ujasněte si a domluvte se s partnerem na tom, jaké pravomoci náleží nejenom jemu, ale i vaší mamince ve vašem společném bytě. Dříve či později totiž časté návštěvy a především „úklid vašeho soukromí“ můžou začít vadit i největšímu „pohodáři“.

Připravte se na krizové situace i reakci partnera

Nikdo se nevydrží přetvařovat věčně, a proto pokud se rozhodnete nastěhovat do společné domácnosti, připravit se budete muset také na to, že čas od času přijdou i situace, které před tím byly tabu a vaše drahá polovička může být v těchto krizových situacích pořádný „nervák“ nebo před nimi bude jednoduše utíkat.

Všichni máme rádi své soukromí

Ať už je to oblíbený hrníček, gel na vlasy nebo cokoliv jiného, o co se byste se nerada dělila, řekněte to partnerovi co nejdřív a v klidu, aby kvůli tomu později nenastal zbytečný problém. Každý má rád svoje soukromí, a pokud to avizujete dopředu, určitě se rozumně domluvíte.

O věcech, které vám vadí, mluvte hned

Nelíbí se vám zvednuté prkýnko na toaletě nebo ručníky povalující se na podlaze v koupelně? Pokud nejste s partnerem propojena natolik, aby na Vás hned poznal, co se vám nelíbí, sdělte mu své pocity raději hned. I ze zdánlivých maličkostí se může časem vytvořit obrovský problém, který už nebudete schopni řešit v klidu a zbytečně vybouchnete.