Děti a facebookFacebook je internetová senzace, ve které si našel zalíbení doslova celý svět. Neomezuje věkem ani pohlavím, a proto se není čemu divit, že svůj profil na této sociální síti má v současné době téměř každý. Na jeho používání v podstatě není nic špatného, víte-li, jak ke zveřejňování vašich informací či fotek máte přistupovat. Děti dnes internet považují za nedílnou součást svého života. I malá dítka, jež mají přístup k počítači, zakládají své profily na – hovorově – „fejsu“, aniž by si uvědomovala, jaká rizika a nebezpečí se v internetovém světě skrývá. Máte-li děti, jistě je jejich bezpečí vaším primárním cílem. Na co byste je měli upozornit dříve, než začnou být aktivní na sociálních sítích?

  1. „Uvědom si, že co je online, to je veřejné a všem přístupné!“

    Tohle by měla být první věta započínající váš rozhovor o aktivitě na facebooku. Dítěti vysvětlete, že internet je místem, kde si může kdokoli zobrazit prakticky cokoli a i když se dá facebookový profil do jisté míry zabezpečit a lze mu nastavit soukromí, nikdy nebude mít jistotu, že veškeré informace, které zveřejní, zůstanou jen mezi chtěnými lidmi. Promluvte si také o nutnosti nezveřejňovat citlivé informace, které by se daly zneužít.

  2. “ Své internetové identity se jen tak snadno nezbavíš!“

    Vaše dítě by mělo vědět, že to, jak se na internetu projeví, se chová trochu podobně jako tetování. Je třeba aby vědělo, že svým chováním na sociálních sítích, sdíleným obsahem či výroky získává jakousi pověst, které se pak jen hodně těžko půjde zbavit. Pokud mu facebook povolíte, vysvětlete mu, kde jsou hranice.

  3. “ Jsou věci, které se zkrátka nezveřejňují!“

    Většina dětía bohužel i mnoho dospělýchsi neuvědomuje, že jsou věci, které by nikdo neměl vědět. Z tohoto důvodu pak na svůj profil sdílí soukromé fotografie či vyhlašují citlivé informace, kterých se dá nepěkným způsobem zneužít. Řekněte mu, že nikdy nesmí nikomu sdělovat svou adresu, mobilní telefon či plány na další dny, kde se bude vyskytovat a podobně. Na internetu je pořád spousta zlých lidí, kteří čekají na takové okamžiky.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles, T0zz FreeDigitalPhotos.net