Dětské zákonyDěti jsou samozřejmě radost, ale zároveň i obrovská starost. Tohle známé rčení by vám bez váhání potvrdila většina rodičů, kteří doma jedno, dvě či více dítek mají. Ačkoli ještě neumí ani mluvit natož chodit, již se tito malí človíčkové řídí svými vlastními „dětskými zákony“, kterým oni rozumí, ale rodiče o nich nevědí. A věřte nebo ne, ale tyto tajné dětské zákony mají navrch nad veškerými výchovnými prostředky – a můžete se snažit jak chcete. Většina rodičů si myslí, že jsou důslední, k výchově svých dětí přistupují více než zodpovědně a jdou jim příkladem. Přesto jsou chvíle, kdy jen marně krčí rameny a v pomyslném boji se svými dětmi jsou naprosto bezradní. Pokud ani vy neznáte dětské zákony, přečtěte si dnešní článek, ve kterém vám přiblížíme nejčastější čtveřici, se kterou se musíte smířit. Jste připraveni být ve střehu?

 1. Zákon nebezpečného ticha, které nevěstí nic dobrého

  Pro rodiče příjemné, když jejich děti nevydávají žádné zvuky, protože to ve většině případů znamená, že klidně spí a oni tak mají chviličku pro sebe. Tohle pravidlo ale platí jen pro ty děti, které ještě neumí chodit ani se batolit a které zkrátka vydrží tam, kam je položíte. Jakmile ale vaše dítko povyroste a začne být pohybově aktivnější, už si tolik příjemných chvilek neužijete. Zkušené maminky by vám řekly, že ticho je znakem průšvihu. Proč? Jakmile je vaše dítko podezřele tiché, znamená to, že si našlo nějakou zábavu a věřte, že ačkoli pro něj zábavná je, vy už ji tak rozhodně vnímat nebudete.

 2. Zákon nevhodných okamžiků

  Většina dětiček se umí dokonale trefit do okamžiku, kdy se vám to nejméně hodí. Možná i vy jste již zažili situaci, kdy jste měli kopec práce či jste zrovna vyřizovali neodkladný telefon a vaše dítko si vyžadovalo největší pozornost. Ačkoli bylo po celý den hodné, neplakalo a samo si hrálo, věřte, že jakmile to budete nejméně potřebovat, dítě si vaši pozornost zkrátka vynutí.

 3. Zákon sprostých slov, kdy jsou dítka velice učenlivá!

  Tak tohle platí snad úplně pokaždé a pokud nevěříte, klidně si to vyzkoušejte! Stačí, když před svým dítkem, které sotva mluví, pronesete několik slov – a můžou jich být klidně desítky – a mezi ně zařadíte jedno sprosté. A teď můžete hádat, které z nich si zaručeně vaše ratolest zapamatuje!

 4. Zákon okoukávání nevhodných věcí

  Možná se před vaším dítětem snažíte chovat ukázkově, scházíte se jen s lidmi, o kterých víte, že jejich děti jsou řádně vychované, jdete jim příkladem, ale dítě i přesto okouká věci, které rozhodně nepotřebujete. Ačkoli dítko od sousedů umí ukázkově zdravit, vaše dítko si toho nevšimne, místo toho okouká fakt, jak krásně sousedovic ratolest počmárala stěnu v pokojíčku. A tak pro prostě je.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net