diamantMnoho žen má rádo šperky obsahující drahý kámen, který nádherně odráží světlo a je patrný na první pohled. Pokud patříte mezi ty, jejichž šperkovnice skrývá i nějaký diamant, poradíme vám, jak se o něj starat, jak jej skladovat. S našimi radami vám zaručeně vydrží krásný dlouhá léta!

Něco o diamantu

Nejen že je diamant drahý kámen s vysokou peněžní hodnotou, ale mnohdy jde o dar tak vzácný, že je jeho hodnota nevyčíslitelná. A i přesto, že jde o nejtvrdší kámen a prakticky jej nic nedokáže poškrábat, je pár pravidel, díky kterým vám vydrží krásný, bez nečistot. Bez těchto základních pravidel, jak se o diamant starat, by se totiž mohl váš diamant stát citlivějším a časem by k poškození dojít mohlo.

1. Jak diamant skladovat

Diamanty vždy skladujte odděleně od ostatních šperků, ať už máte ve šperkovnici více diamantů nebo jiné šperky. Jednak by se mohlo stát, že se diamanty poškodí navzájem, a také předejdete poškození dalších šperků, náchylnějších na poškrábání diamantem. Diamant se doporučuje tedy skladovat v sáčku z textilie.

2. Jak diamant čistit

Čistit diamant nemusíte sami. Můžete jej svěřit do rukou odborníků. Ale my víme, jak udržet jeho lesk a zářivost i doma. Stačí jej jednou za čas vyčistit jemně mýdlovým odmašťujícím přípravkem a poté jej opláchnout teplou vodou. Nemusíte se bát, že zvolíte špatný přípravek či příliš teplou vodu. Diamantu neublíží žádná kyselina ani vysoká teplota.

3. Jak diamant nosit

Možná je bizarní hovořit o tom, jak nosit šperk. Uvědomte si ale, že i zde je pár pravidel. Rozhodně diamantu neublíží žádné běžné činnosti, které děláte každý den v práci atp. Pokud ale chystáte velký úklid nebo práci na zahradě, rozhodně šperk odložte. Diamant by se mohl zanést nečistotami, mohli byste jej v hlíně navíc lehce ztratit a také musíte myslet na kov, ve kterém je diamant zasazen. Ten by se mohl opotřebit, poškodit.

Obrázek: pixabay.com