Emil ZatopekDnes je to 92 let, co se narodil v Kopřivnici Emil Zátopek, československý olympionista, který si doběhl pro olympijské zlato hned čtyřikrát – jednou v Londýně, poté třikrát v Helsinkách. Byl to obyčejný člověk. Neměl nijak výrazný talent. Byl to člověk, který nám ukazuje, že tvrdá práce přináší úspěchy. Emil obětoval všechno pro běh. Dnes ho známe jako jediného člověk v historii, který dokázal na jediných olympijských hrách vyhrát všechny závody ve vytrvalostním běhu.

Helsinky, červenec 1952

Deset kilometrů

Bylo 20. července a Emil Zátopek běžel trať deset kilometrů. Diváci počítali s tím, že vyhraje a obhájí tak zlato ze závodu v Londýně. Neměl konkurenci a cílovou čarou opravdu proběhl jako první.

Pět kilometrů

22. července se běžely rozběhy pro poloviční trať, tedy pět kilometrů. Řada běžců bodovala a jejich čas byl nečekaně výborný. O dva dny později, čtyřiadvacátého se běžel samotný závod. Nejnapínavější vytrvalostní běh se zakončoval podívanou na čtyři běžce, mezi kterými byl i Emil. Sebral všechny síly a prudce vyrazil pro vítězství, všichni tři jej ale dokázali předběhnout. Československý běžec byl čtvrtý ještě 300 metrů před cílem, byl vyčerpaný a bylo to na něm opravdu znát.

Emil ale znovu vyrazil a předběhl Brita, Němce i Francouze. Ani jeden mu nakonec nestačili a vyprodaný stadion viděl neskutečnou podívanou, když proběhl cílem jako první.

Maraton

O tři dny později Emil bojoval při maratonu. O vítězství bojovalo dalších pětašedesát běžců. Někteří běželi maraton už dříve, pro Emila to byl jeho první. Poté, co zkolabovali hlavní favorité závodu, byl Emil v čele. Zachvátily ho ovšem psychické pochybnosti o tom, zda to zvládne a neodpadne taky. Byly to nejtěžší kilometry. Obrovské ovace doprovodili Emila Zátopka až do samotného cíle závodu. Měl obrovský náskok oproti ostatním. I po třetím vítězství byl Emil stále skromný a tichý, a to i přesto, že překročením třetího cíle vstoupil do historie.

Navždy bude legendou

Protože je při dnešních podmínkách závodů nemožné zúčastnit se všech tří závodů na jediné olympiádě, hlavně kvůli technickým podmínkám, zůstane tak Emil jediným člověkem, který to kdy dokázal.

V cizině byl Emil přezdíván jako česká lokomotiva. Finové si ho po jeho excelentním trojboji dokonce „adoptovali“, uctívali ho, přesto, že to byl Čechoslovák.

Velmi známá jsou i jeho motta, která dnes povzbuzují další generace sportovců.

S Atletem se rozloučila Praha roku 2000. Podlehl dlouhodobé nemoci.

Fotografie: Emil Zatopek Author: Gianfranco Reppucci licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com