Dnešní svět je velmi hektický. Práce, osobní růst, nákupy, zábava, rodina a další a další aktivity. Člověk nechce chodit jen do práce a do postele, tak se snaží toho stihnout a vměstnat do jediného dne co nejvíce. Jenže sil ubývá, únava na sebe nenechá čekat, proto se mnozí z nás často spoléhají na povzbuzující přípravky – energetické drinky, čaje, kafe.

Energetické drinky pijí převážně ti, co neholdují kávě, protože hledají účinný nápoj, který jim bude chutnat a nabudí je k životu. Pomáhají udržet člověka v provozním režimu, při práci, zábavě či při studiu. Jen zřídkakdo se však zamyslí nad jejich stinnou stránkou a negativními dopady na lidské zdraví. Přinášíme vám seznam důvodů, proč neholdovat energetickým drinkům.

  • Mají vysoký obsah cukru – Každá jednotlivá plechovka energy nápoje obsahuje přibližně 15 kostek cukru, což není zrovna málo! Nadměrný příjem cukru škodí, to určitě víte. Oslabuje imunitu, dehydratuje tělo, způsobuje obezitu.
  • Alergie – Pokud jste někdy po vypití energetického drinku zaznamenali vyrážku, otok, svědění pokožky, pak máte alergii na přehršel kofeinu a další chemické látky. V horších případech může nadměrná konzumace vyvolat i dýchací potíže, zvracení, zduření jazyka.
  • Závislost – Tak, jako každá droga způsobuje závislost, tak i na energetické drinky lze závislost vypěstovat. Respektive na vysoký obsah cukru a kofeinu.
  • Náladovost – Bylo prokázáno, že pravidelné pití energy drinků zásobuje tělo kofeinem, jež snižuje hladinu hormonu serotoninu, který má vliv na chuťové buňky a mimo to i na nálady.
  • Vnitřní orgány v ohrožení – kombinace alkoholu a energetického drinku je docela populární, nicméně i velmi nebezpečná. Látky přítomné v nich až nebezpečně navyšují chod orgánů: mozek, srdce, játra, ledviny a může dojít až k jejich selhání.

Káva a její konzumace

Káva patří mezi nejoblíbenější a nejčastější stimulanty. Oproti energetickým drinkům má 7 x menší množství kofeinu, tudíž nepředstavuje takové nebezpečí. Přesto odborníci doporučují nepřekračovat denní dávku (2 až 3 šálky kávy za den). Na rozdíl od energetických drinků obsahuje káva i pozitivní látky pro lidský organismus. Káva je zdrojem antioxidantů, které neutralizují volné radikály. Rovněž pomáhá bojovat proti zubnímu kazu, bolestem hlavy a vyrovnává napáchané škody způsobené konzumací alkoholu a kouřením cigaret. Nicméně pouze za předpokladu, že dodržíte uváděné množství – všeho moc škodí.

Obrázek: pixabay.com