šedivé vlasyBarva vlasů, je nám dána geneticky. I když tato barva nemusí být jasně daná v prvním roce života, dalšími léty se již barva vlasů ustaluje. Jenže nic netrvá věčně a i vlasy se po třicátém věku začnou měnit. Ze začátku si toho ani nemusíte všimnout, ale čím později, tím viditelněji vám rostou „šedivé vlasy“. Nejprve se vyskytují kolem čela, ale i tam, kde máte pěšinku, či méně vlasů. Kdo za to může, že již nemáme tak krásné přírodní vlasy?

Pigment zvaný melanin

Tak jako člověk stárne, tak stárnou i vlasy. Jejich růst ovlivňuje nejen genetický faktor, ale i přísun kvalitních, zdravých potravin, životní styl, prostředí a v neposlední řadě buňky. Barva vlasů je tedy určená přírodním pigmentem zvaný melanin, který se vyskytuje ve vlasové kúře. Obecně platí, čím více melaninu, tím více tmavých vlasů. Existují ale dva typy melaninu a to: eumelanin (hnědý, černý pigment), pheomelanin (načervenalý pigment). Nízká hladina hnědého eumelaninu vytváří blond vlasy a vysoká zase tmavě hnědé až černé vlasy.

Příčiny „šedivých vlasů“

Šedivé vlasy máme spojeny především s procesem stárnutí. Ale je tomu tak? Vždyť i někteří lidé kolem 20 let již mají první šedivé vlasy. Čím je to tedy způsobeno? Prvně se podíváme na to, jak je to s pigmenty. Kolem třicátého věku se již pigmenty tak často nevytvářejí, jako dřív. Někdy ba dokonce se zastaví, a z dané buňky vyrůstají jen a jen šedivé vlasy. S tím se nedá nic dělat. Chceme-li ale trochu předejít šedivým vlasům, měli bychom se vyvarovat těmto návykům. Kouření – nikotin způsobuje snížení produkce melaninu. Stres – psychická zátěž vůbec neprospívá našemu zdraví, ale i vlasům. Znečištěné prostředí. Tímto místem se myslí prostředí, kde se vyskytují jedovaté, karcinogenní látky jako je chemický průmysl, ale i automobilový. Tyto látky reagují s melaninem a zpomalují jeho proces produkce.

Šedivé, nebo bílé vlasy?

Tak tuto otázku jsem si ponechala naposled. Často hovoříme o tom, že máme šedivé vlasy, ale ve skutečnosti jsou to bílé vlasy. Stačí, když si vytrhnete tento vlas a položíte si ho na tmavý papír. Jeho barva je krásně bílá, ne šedivá. Je to jen optický dojem. Na druhou stranu, existují barvy na vlasy, díky nimž získáme mnoho různých barevných kombinací odstínů a tak i šedivé vlasy můžeme mít.

Fotografie publikována se svolením od Adamr Photography FreeDigitalPtohos.net