film plný hitůOscarový film Flashdace vznikl pod vedením režiséra Adriana Lynea a scénáristy Joea Eszterhase v roce 1983. Je to originální romantické drama plné hudby a tance.

O čem je řeč

Slavný film vypráví o osmnáctileté Alex Owensové, která se ve dne živí svářením a v noci tancem v baru. Je nezávislá a pro tanec má velkou vášeň. Vášnivý je také vztah mezi ní a Nickem Hurleym, který je členem rodiny, která vlastní továrnu, v níž Alex pracuje. Vznikne spoustu problémů, ale nalezne se jejich řešení.

Jak to bylo na jevišti?

Na jevišti se příběh objevil v roce 2008, a to pod vedením anglického producenta Davida Iana. Autory byli Tom Hedley, Robert Cary a Robbie Roth, kteří předělali filmový scénář. Díky nim vznikla show, která i dnes slaví úspěchy nejen v Anglii, ale chystá se i její premiéra na Brodwayi.

Dech beroucí příběh začal písní dělníků v továrně. Poznáváme Alex coby svářečku i Nicka, který přijel zkontrolovat dělníky v továrně. Už na první pohled ho zaujme na pohled křehká dívka odvádějící tvrdou práci.

Brzy jsme seznámeni i s kamarádkami Alex. První setkání s kamarádkou je před taneční školou – Pittsburghská taneční konzervatoř. Z mnoha uchazečů projdou výběrovým řízením jen ti nejlepší a Alex od malička sní, že se na tuhle školu dostane.

Kvůli možnému nařčení ze spoileru vám neprozradím konec děje. Pokud se vydáte na muzikál do divadla nebo se podíváte na film, tak uvidíte příběh plný zvratů, energie. Figuruje zde sílá přátelství a poznáte i moc peněz. Po celou dobu vás budou příběhem provázet slavné melodie. V muzikálu bylo použito pět původních a šestnáct nových písní.

Ocenění

Film se dočkal ocenění v roce 1984. Hned několikrát byl nominován v různých kategoriích cen Oscar. Vyhrál však jen v jedné kategorii, kde získal cenu za píseň „What A Feeling“. Dalšími nominacemi se může Flashdance pyšnit v cenách BAFTA Film Award, i zde však na film čekala výhra a to za střih. Hned dvě výhry získal film v oceněních Zlatý glóbus, a to za celkovou hudbu a poté zvlášť za píseň „What A Feeling“, která filmu přinesla také Oscara.

Další nominace získal film v oceněních Eddie za nejlepší střih filmu. Cenu bohužel nevyhrál. V ocenění Zlatá malina byl film nominován na nejhorší scénář. Nakonec malinu Flashdance nezískal.

Není divu, že získal tolik cen za hudbu. Během prvních dvou týdnů se totiž prodalo více než 700 000 desek se soundtrackem.

Pokud chcete představení vidět, můžete se přijít podívat na skvělé herecké výhony do Městského divadla v Brně na hudební scénu.

Fotografie: This is Passion Author: Josie Hill licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com