fitness výživaMnoho lidí má svůj vysněný idol a podniká nelehkou cestu za svým cílem, na jehož konci je vysportovaná postava. S tím jde ruku v ruce úprava „životního stylu“ a pravidelné trávení hodin v tělocvičně. K pravidelnému a poctivému tréninku patří však i vyvážená strava a sportovní výživa. Fitness výživa patří v dnešní době, pro dosahování výsledků mezi nepostradatelné pomocníky. Před každým tréninkem, je potřeba tělo připravit a zásobit dostatečnou energií, minerály, proteinem a dávkou antioxidantů. Rozhodně bychom neměli zapomínat na hydrataci v podobě pitného režimu. Poslední jídlo byste měli konzumovat dvě hodiny, před začátkem tréninku. Také po skončení cvičení, je potřeba dodat tělu ztracenou energii, výživu svalům a doplnit tekutiny.

Proč sportovní výživa?

Fitness výživa pomáhá zlepšit sportovní výkon a umožňuje tělu lépe zvládnout fyzickou zátěž. Dodává organismu to, co v běžných potravinách, není obsaženo v takovém měřítku, jaké tělo potřebuje při vysoké zátěži. Jde jednak o minerály, vitamíny, sacharidy a proteiny, které naleznete v pestré nabídce výrobků od různých značek.  Spolu s dietním režimem hraje sportovní výživa důležitou roli, při plnění sportovních cílů. Při pravidelné fyzické zátěži a hlavně v zimním období dochází, ke snížení imunity těla. Tím roste riziko spojené s virovým onemocněním. Takové onemocnění může sportovce hodně zbrzdit. Z tohoto důvodů se doporučuje, nepodceňovat účinky sportovní výživy. Sportovní výživa hraje roli v budování svalové hmoty, vyživuje a chrání klouby, napomáhá ke zvýšení výkonnosti a reguluje váhu.

Výživové doplňky

Protein

Protein představuje výživu pro buňky. Tvoří svalová vlákna, enzymy, krevní plazmu, hormony, bílé krvinky a další. Startují procesy od stavby svalstva, až po transport vitamínů a minerálů do organismu. Je důležitý pro růst a tvorbu svalové tkáně. Nedostatek bílkovin (proteinů) způsobuje odbourávání vlastních bílkovin a tím dochází ke ztrátě svalové hmoty.

Keratin

Je legální a dostupný suplement, který pomáhá znásobit sílu, zlepšit sportovní výkon a zrychlit objem svalové hmoty. Keratin je transportován do svalů, kde se využívá jako zdroj energie. Kromě zvyšování síly a objemu svalstva má vliv na snížení celkového množství cholesterolu a triglyceridů. Rovněž způsobuje zvýšení hladiny HDL. To představuje dobrý cholesterol, který dokáže redukovat ten špatný LDL. Konzumace keratinu, podle stanovených předpisů, se ukázalo být efektivní způsob, jak dosáhnout lepších fyzických výkonů.

Sacharidy

Patří mezi primární zdroj energie. Jsou to nejrozšířenější přírodní látky a mají mnoho zajímavých i důležitých funkcí. V těle se sacharidy uplatňují jako palivo. Buňkami jsou využity v podobě glukózy. Ze střev, se do krevního řečiště vstřebávají tři hlavní jednoduché sacharidy. Jsou to fruktóza, glukóza a galaktóza. V organismu, existují tyto látky sacharidového původu, jako energetický rezervoár.

Kloubní výživa

Je šikovnou pomůckou pro ty, kteří se rozhodli pro kvalitní ochranu kloubů. Kloubní výživa je výborná i jako prevence. Pomáhá udržovat kloubní vazivo, pouzdro a chrupavku zdravé. Existuje v podobě kapslí, prášku, ale i tekutého koncentrátu. Chrání podstatu celého těla a rovněž vazy, před jejich opotřebením a případnou deformaci.

Iontové nápoje

Během fyzické zátěže tělo přichází o tekutiny a do určité míry o také ionty. Proto hrozí, že se organismus dostane do nerovnováhy. Iontové drinky jsou pro sportovce důležité, aby tělo dostalo opět potřebné množství iontů a minerálů. Předejdete tak křečím, které mnohdy doprovází sportovní výkony a celkovému kolapsu organismu.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/ FreeDigitalPhotos.net