Alpa FrancovkaOd nepaměti si lidé od svých zdravotních a jiných potíží chtěli odpomoci sami. I díky této lidové tvořivosti máme dnes poměrně ucelené materiály, které se věnují bylinkám nebo jiným domácím receptům. S nástupem internetu se sdílení “zaručených“ receptů znásobilo a po chvíli hledání jistě naleznete vhodný recept také na své potíže. Jednou z nejčastějších součástí domácích receptů je klasická francovka.

Zaručených domácích receptů využívajících oblíbenou francovku ALPA je doslova plný internet. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které se nejčastěji opakovaly a měly nejvíce pozitivních ohlasů lidí. Mějte ale na paměti, že se jedná o lidovou tvořivost a žádný z receptů nebyl odborně ověřen, ať už s účinností na popisované potíže nebo z hlediska neškodnosti vůči lidskému zdraví. Nicméně, protože zaručené recepty lidé posílají také přímo na výrobce francovky, i ten se  na jejich základě rozhodl a začal například vyrábět francovku s extraktem kaštanu a hřebíčku.

 Internetové domácí recepty

 Štípancová francovka

  • 20 květů divizny
  • francovka

Květy divizny naložíme do malé francovky a necháme 14 dnů louhovat. Pak přecedíme. Používáme na kousance – nebudou svědit.

 Na bolavá ouška

  • 10 tablet paralenu nebo aspirinu

Tablety naložíme do tradiční francovky, roztok nakapeme na vatu a dáme za bolavé ucho.

 Na karpální tunely (obklad při kloubních potížích, záněty, výrony, atd.)

  • 5 velkých listů aloe stromovité nebo 1 větší list aloe vera – cca 10 dkg
  • 10 tablet acylpyrinu
  • 4 hřebíčky
  • Alpa Lesana 160 ml

Alpu vlijeme do zavařovací sklenice do které nasypeme 10 acylpyrinů, pokrájené listy aloe a rozmixujeme (tyčový mixer). Sklenici uzavřeme a dáme na 3 dny do chladné tmavé spíže a občas protřepeme.

Po 3 dnech je obklad připraven posloužit bolavým kloubům a sice, na mul nebo plátýnko dáme kaši z aloe, kterou přiložíme na bolavé místo přikryjeme igelitem a převážeme. Obklad je vhodný na noc. Kdo má choulostivější pokožku, tak je vhodné před obkladem místo namazat kostivalovým krémem.

 
Proti klíšťatům a komárům

  • 40 hřebíčků
  • Alpa francovka 160 ml

Necháme hřebíčky louhovat v roztoku francovky nejméně 24 hodin, ale nejlépe týden. Hřebíčky poté z roztoku nevytahujeme. Přípravkem si potřeme kůži tam, kde nám končí oblečení. Účinkuje nejen proti klíšťatům, ale také odpuzuje komáry a většinu létavého hmyzu. Pokud už dojde k útoku komárů na pokožku, pak výtažek příjemně ochladí a sklidní svědivá bodnutí.Pokud máte vyzkoušený také nějaký zajímavý recept s Alpou francovkou, pošlete jej nám do redakce na gabrielle.cz@seznam.cz a my nejzajímavější otiskneme a výherce odměníme balíčkem s produkty ALPA.

Obrázek: alpa.cz