guanabanaCo lepšího může být ve světě potravin, než ovoce, které chutná a zároveň léčí. Toto ovoce nese hned dva názvy. Někdo ho může znát pod jménem Guanabana nebo také Graviola. Jeho historie v herbální medicíně je velmi předlouhá. Jedná se o jednu z mála rostlin, kde je možné zužitkovat téměř vše. Dužina tohoto ovoce se hodí k výrobě nápojů a kůra, listy, kořeny i semena najdou uplatnění v přírodní medicíně. Guanabana je menší vzpřímený a stálezelený strom, který dorůstá zhruba do výšky 6 metrů. Najdete ho v deštných pralesech až do výšky 1800 m. n. m. Jeho plody jsou srdčitého tvaru o velikosti cca 20cm. Plody mají žlutozelenou barvu s bílou dužinou. Čaj z listů této rostliny se využívá při kataru a drcená semena účinně likvidují nežádoucí parazity.

Medicína, která roste na stromě

Kůra, kořeny i listy se využívají jak u cukrovky tak jako sedativum a antispasmodikum. V Brazílii využívají listy k vaření čaje u jaterních potíží. Nezralé plody a olej z listů jsou smíchány s olivovým olejem a používá se zevně při revmatismu a bolestech kloubů. Ve 40 létech se začalo s bližším zkoumáním gravioly a bylo zjištěno, že má mnoho účinných složek a chemických sloučenin. Graviola produkuje přírodní sloučeniny v listech a stonku, kůře i semenech. Tyto mají protinádorové vlastnosti a selektivní toxicitu proti všelijakým typům rakovinových buněk aniž by poškodily buňky zdravé. Co činí toto ovoce hodně zajímavým je studie z roku 1998, kdy byly publikovány čtyři studie. Ty blíže specifikují chemické složky a acetogeniny s nejsilnějšími protirakovinovými, protinádorovými a antivirovými vlastnostmi.

Guanabana a produkty

Produktů z této rostliny je mnoho. Pokud nemáte možnost si koupit přímo ovoce, na kterém byste si pochutnali, dají se koupit tobolky s výtažky této rostliny, džusy nebo čaj.

Fotografie: Guanábana [soursop] (Annona muricata) Author: Cristóbal Alvarado Minic licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com