Také si začátek každého léta plánujete, že budete letos určitě více číst, ale nakonec z toho kvůli pracovním povinnostem, dovolené, péči o domácnost či času prosurfovaném na sociálních sítích jednoduše sejde? Čtení do našeho života přináší rozměr, který dokážou vytvořit pouze knihy, a tak udržet si motivaci více číst i do podzimních měsíců, rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak na to.

Čtěte jen to, co vás baví

Nikde není napsáno, že knihy, které jste dostali k Vánocům nebo je všichni považují za bestsellery či nejlepší romány 20. století, si musíte přečíst! Do čtení knih, které vás neoslovily, se nenuťte a raději sáhněte po něčem, co vás doopravdy baví a zajímá. Co na tom, že knihy, v jejichž společnosti je vám dobře, ostatní považují za nudné či moc jednoduché. Každý by si měl číst, co ho baví a je v podstatě jedno, jestli to jsou pohádky, romány nebo třeba filozofické studie.

S knihou vždy a všude

Uvědomili jste si někdy, kolik volného času denně máte a jen tak ho někde prosedíte či promarníte čekáním na někoho nebo naněco? Někdy tyto “volné” chvilky, při nichž můžeme rychle načerpat energii, nejsou na škodu, jindy jsou ale zbytečně prázdné. Pokud ale budete mít při ruce vždy alespoň útlou knížku, pak tyto prázdné momenty na cestě do zaměstnání, při čekání u zubaře či na děti během kroužku, už nikdy nebudou promarněným časem.

Kniha nemusí být jen papírová

Nechce se vám knihy kvůli objemu, váze či obavě o jejich poškození nosit neustále sebou? Pak je tu možnost pořídit si čtečku, do které stáhnete tolik knih, kolik si jen budete přát. Stejně tak pokud byste si rádi četli před spaním, ale jste po celém dni příliš utahaní, dejte šanci audioknihám. Ty vám mohou navíc dělat skvělého parťáka při sportu, úklidu domácnosti nebo v autě po cestě do práce. I přesto, že ty “opravdové” papírové knihy nic nenahradí, někdy není na škodu mít pro jistotu v záloze e-knihu ve čtečce či audioknihu v mobilu.

Dobu, kterou bychom mohli věnovat četbě, většinou vyplní pracovní povinnosti a další aktivity, které musíme za den stihnout. A ruku na srdce – kolik (desítek) minut vám denně zabere prohlížení internetu, sociálních sítí či chatování s kamarády? Pokud každý den ze svého programu vypustíte jednu nejméně důležitou aktivitu, hned naskočí pár volných minut na čtení.

Začněte hned, ne zítra

Začít hned a bez velkých příprav je v případě četby ta nejlepší cesta. Každý týden totiž vychází tolik dobrých knih, že je jednoduše škoda se čtením otálet. Začít tak trochu symbolicky můžete na Den nepřečtených knih,  “knihomolský svátek”, který vymysleli v knihkupectví Martinus.cz a poslední srpnový pátek ho budou slavit čtenáři po celém světě. Na DNK budou dočítat knihy, které z nějakého důvodu odložili na později stejně jako vy svoje předsevzetí více číst. Připojte se k nim a nechte se unést nekonečnými příběhy…