antikoncepceHormonální antikoncepce – někdo je přesvědčen, že její užívání  je jen zbytečné „rvaní hormonů do těla“. Jiný je zase přesvědčen, že je to lepší než „bosou nohou do vosího hnízda“ a nemůže si hormonální antikoncepci, jakožto pomocníka proti otěhotnění, vynachválit. Ať už jste zastánce toho či onoho názoru ohledně hormonální antikoncepce, věřte, že má své pro i proti. A že je mnohdy hodně těžkou volbou rozhodnout se, je-li těch kladných věcí více, či zda převládá záporná stránka tohoto druhu zabránění těhotenství.

Hormonální antikoncepce je v poslední době nejspolehlivějším druhem antikoncepce a k jejímu užívání se uchyluje stále více dívek i žen.

Jak funguje hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce zabraňuje dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků. Dále také zahušťuje hlen zabraňující pronikání spermií, provede „změny děložní sliznice, které zabraňují uvolnění vajíčka a omezí pohyb vejcovodů. Kromě toho má HA další příznivé vlastnosti, jako úpravu menstruačního krvácení, zmírnění bolesti při menstruaci, zlepšení pleti či sníženi rizika rakoviny dělohy nebo vejcovodů.

Zlé jazyky tvrdí, že dlouhodobé užívání antikoncepce může později způsobit problémy s otěhotněním.

Ať je to pravda či nikoli a stoupenci tohoto názoru jen chtějí svými výroky odradit od užívání hormonální antikoncepce, pravda je vždycky někde uprostřed. Můžete se dočíst o mnoha strašácích, které s sebou užívání hormonální antikoncepce přináší – deprese, migréna, alergie, zvýšení váhy a další. Pravdou je, že tyto příznaky jsou individuální a každá žena snáší užívání hormonální antikoncepce jinak.

Každá antikoncepce má svá pro a proti – i ta hormonálníkondom

Jestli se rozhodnete užívat hormonální antikoncepci, počítejte s tím, že ne každá antikoncepce Vám musí sednout. Každá žena si musí najít tu svou, která jí nebude způsobovat vedlejší účinky a se kterou bude nadmíru spokojená.

Rozhodně se užívání HA nebojte a neodsuzujte ji, aniž byste ji někdy užívala. Hormonální antikoncepce – ostatně jako i ostatní druhy antikoncepce, jako například kondom nebo pesar – má své pro i proti, které žena musí vzít na vědomí.

Kondom může prasknout a šup jste v tom. HA vám může „přihodit“ nějaké to kilo navíc.

Ochrana před těhotenstvím je osobní věc každé ženy a je pouze na ní, kterým způsobem se bude chránit. HA je jednou z nich.

Fotografie publikována se svolením BrandonSigma, Vichaya Kiatying-Angsulee Photography/FreeDigitalPhotos.net