Budoucnost přeje minimalistickému stylu života. Tomuto se snaží vyhovět i firmy s nábytkem. Přeplácané domácnosti a skladování zbytečností se pomalu stává minulostí. Také IKEA oznámila, že pracuje na robotickém nábytkovém systému, který bude uveden do provozu v Japonsku a Hongkongu v roce 2020.

Nová technologie znamená, že stačí pouhé stisknutí tlačítka a obytný prostor lze snadno přeměnit na dvě oddělené oblasti. Například postel nebo gauč – lze elegantně ukrýt, když se nepoužívá. Systém – nazývaný ROGNAN – byl vyvinut ve spolupráci s americkou společností zabývající se výrobou nábytku Ori Living s cílem proměnit malé prostory v inteligentní prostory.

Místo toho, abychom zmenšili nábytek, přeměníme nábytek na funkci, kterou v té době potřebujete,“ prozradila vývojářka Ikea Seana Strawn. „Když spíš, nepotřebuješ pohovku.“ Když používáte šatník, nepotřebujete postel. A tak lze v podstatě nábytek změnit na to, co zrovna potřebovat budete.

Chytrý nábytek šetřící místo

Systém je ovládán dotykovou podložkou. Skládá se z velké úložné jednotky, která může bez problémů vytvářet dva obytné prostory a obsahuje: postel, stůl a pohovku, kterou lze podle potřeby vysunout.

Systém je navržen s ohledem na maximalizaci prostoru – zejména pro ty, kteří žijí v městských bytech – systém tak může ušetřit dalších osm metrů čtverečních v prostoru. I když to nemusí znít jako velká úspora, je to docela hodně, když žijete v malém bytě či domě. ROGNAN lze použít s populárním úložným nábytkem IKEA Platsa a je kompatibilní s řadou inteligentních osvětlení skříní a šatních skříní Tradfri. Kolik bude stát tento systém šetřící prostor? To ještě není zcela jasné a bude probíhat řada testů. Ovšem co jasné je, že už nyní je po tomto chytrém nábytku velká poptávka.

Obrázek: pixabay.com