Nový rokDnešním úderem půlnoci se překlene rok z 2014 na 2015. Možná je to pro někoho jen číslo, pro někoho jsou to nové možnosti, nové začátky a nové šance. Jaké jsou tradice, zvyky, které vstup do nového roku mohou ulehčit a zpříjemnit, ale také pokazit?

Středa a čtvrtek

Letos připadá Silvestr na středu a Novoroční den na čtvrtek. Podle pověry to znamená, že nás čeká v novém roce mírná zima, větrné jaro, parné léto, krásný podzim. Rok to bude bohatý na ovoce a obilí.

Pozor na kuřata!

Říká se, že na Nový rok by se nemělo vůbec servírovat drůbeží maso – kachny, slepice, kuřata. Když se toto maso servíruje, může prý uletět štěstí.

Polibek

Tradiční půlnoční polibek pochází nejspíše z USA, z Times Square, kde jsou velkolepé oslavy příchodu nového roku. Říká se, že první osobu druhého pohlaví, kterou po úderu půlnoci uvidíte, máte políbit. A podle toho, jaký ten člověk je, bude i váš rok.

Další tradice

Na Nový rok byste se neměli s nikým hádat, aby váš celý rok nebyl peklo. Také se nemá v tento den nic vynášet z domu, protože po celý rok by to tam pak scházelo. Říká se také, že pokud se na přelomu Nového roku bude věšet prádlo, v rodině někdo zemře. Dávejte si proto pozor, co na Nový rok budete dělat, abyste si ho náhodou nepokazili.

Šťastný Nový rok 2015 všem!

Fotografie publikována se svolením noppasinw Photography/FreeDigitalPhotos.net