vlasyKaždá žena touží mít krásné, husté, zdravé vlasy. Bohužel ne každé ženě je naděleno této přírodní krásy. Kvalitu vlasů však můžeme ovlivnit nejen pestrou a zdravou stravou, ale i svým zdravým životním stylem či prostředím, kde žijeme. Tak jako tělo je čas od času nemocné, tak i vlasy se mohou poškodit, a v nejhorším případě o ně můžeme i přijít.

Poškození vlasů

Poškození vlasů vzniká nejčastěji barvením. Moc dobře víme, že ne každá barva na vlasy je pro nás vhodná. Často se s novou barvou mohlo objevit svědění kůže, vyrážky a ani výsledný efekt nevypadal tak, jak jsme si ho přály. Složení barvy a množství (procentuální složení) peroxidu vodíku je opravdu velmi silný faktor, který může vést až k úplnému zničení vlasů (kořínků). Rozhodně se tedy poraďte s dobrým kadeřníkem. Pomůže i dermatolog, který vám jistě doporučí, jakou značku a typ barvy byste měli používat.

Základní rozdělení vlasů

Obecně se vlasy rozdělují do třech základních skupin a to: suché, normální, mastné. Dále jsou podskupiny, mezi které patří narušené vlasy, roztřepené konečky, barevné vlasy, lámavé vlasy a další. My se ale zaměříme na mastné vlasy. Každý z nás má do určité míry mastné vlasy. Je to přirozené, protože tukový film pokožky se neustále obnovuje.  Kdy tedy můžeme hovořit o opravdu mastných vlasech? Když je ráno umyjeme a do večera jsou stejně tak mastné, jako ráno. Dochází tedy k nadměrnému vylučování mazu a ucpání kožních pórů.

Jak pečovat o mastné vlasy?

První radou je umývat vlasy častěji šamponem na mastné vlasy, než ledajakým šamponem. Šampon by měl být navíc uzpůsobený ke každodennímu používání. Dále byste při mytí vlasů neměli používat příliš teplou vodu, je vhodné mýt si vlasy raději vlažnou vodou a při posledním opláchnutí klidně ještě o něco studenější.

Další radou je kvalitní a zdravá životospráva. Potraviny obecně ovlivňují vaši fyzickou, ale i psychickou pohodu. To samé platí i pro vlasy. Nebudeme-li mít pravidelné vitamíny a minerály, vlasy budou vypadat nezdravě, oslabí se a začnou i vypadávat.

Dále je důležité používat kvalitní hřeben. Vlasy bychom měli po umytí dobře rozčesat, aby se zabránilo jejich rozcuchání nebo zamotání. Jsou-li vlasy příliš husté, rozhodně nepoužijeme hřeben s malými mezerami a naopak.

Fotografie publikována se svolením od Imegerymajestic Photography FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová