Osvětlení ve Vaší domácnosti je jednou z položek, která Vás ne vždy upozorní, pokud je řešena špatně. I když v případě, že se snažíte za nízké hladiny osvětlení provést nějaký úkon, nebo máte pocit, že Vaše mysl je nastavena opačně, než byste se chtěli cítit, pak si chyby okamžitě všimnete. Osvětlení má za úkol působit esteticky a zajistit, že budete dobře vidět na veškeré úkony u Vás doma. Estetičnost lze zvýšit dekorativním osvětlením, které Vám nedodá vysokou hladinu světla, ale navodí příjemnou atmosféru.

dekorativni-led-osvetleni-s-ozdobnymi-kaminkyJak na výběr osvětlení

Nejdříve si určete, jaké jsou vlastně cíle pro vaše osvětlení. Přímé, nebo úkolové osvětlení se používá především v prostorech, kde chcete pracovat. Okolní nebo nepřímé osvětlení, případně dekorativní osvětlení se používá pro odpočinková místa a pro celkové osvětlení prostoru. Každý pokoj ve Vaší domácnosti by měl mít díky světlu určitou náladu, stejně jako konkrétní světelné zóny.

Osvětlení exteriéru je neméně důležité

Je také nutné poskytnout osvětlení pro bezpečnost a ochranu na vnější straně Vašeho domova- tzn. na zahradě, kolem chodníků a vůbec ve veškerých tmavých koutech okolo Vašeho domu. V mnohých případech může být problémem nepřítomnost elektrické energie, což ale v dnešní době není žádný zásadní problém. Není třeba zařizovat elektrické vedení, ale můžete využít solární zahradní osvětlení, jehož baterie se přes den nabijí a přes noc pak poskytuje dostatek světla ať už přímého, nebo nepřímého charakteru. Berte na vědomí, že málo výrazné a slabé venkovní a zahradní osvětlení je vítaným znamením pro nejrůznější vetřelce. Naopak příliš silné venkovní osvětlení je zbytečně nákladné na elektrickou energii a může znepokojovat vaše sousedy.

Jak řešit osvětlení interiéru?

Uvnitř Vašeho domova používejte více různých zdrojů světla vždy s menšími mezerami mezi nimi. Pro místnosti jako jsou kuchyně, ložnice a další obytné prostory vám více zdrojů světla pomůže dosáhnout různých funkcí a aktivit v různých koutech. V koupelnách by nemělo chybět osvětlení u zrcadla beze stínů a oslnivého světla. Určitě nezapomeňte také na nepřímé dekorativní osvětlení především odpočinkových zón, které navodí jejich správnou atmosféru.