Jak skladovat mateřské mlékoMateřské mléko je to nejzdravější, co může maminka svému dítku dopřát. Nejenže je zdravotně nezávadné, ale zároveň obsahuje celou řadu důležitých živin a látek, které miminko potřebuje – mateřské mléko dítko chrání před nepříjemnými a pro miminka nebezpečnými průjmy, kolikami či infekčními nemocemi, jež dokážou hodně potrápit. Pokud má žena dostatek mateřského mléka, určitě je na škodu jím plýtvat. Existuje nespočet nešťastných maminek, které by rády kojily, ale bohužel nemají čím – mateřské mléko je pro ně tzv. nedostatkovým zbožím. Ovšem i skladovat mateřské mléko se musí umět a s tímto úkolem se pojí celá řada pravidel, jež by měla každá zodpovědná maminka znát. My vám je v dnešním článku prozradíme.

1. Žádné přehnané zásoby

Mateřské mléko nemusíte uchovávat na několikaměsíční zásoby dopředu. Pamatujte, že mléko pro novorozence je svým variabilním složením úplně jiné, než mléko pro čtyřměsíční dítko. Pokud se rozhodnete mateřské mléko zamrazit, pak jen v takovém množství, kolik ho miminko dokáže vypít při jednom kojení. Už z toho je zřejmé, proč je zbytečné dělat velké zásoby.

2. Správná nádoba

Mateřské mléko nelze skladovat jen tak v ledasčem. Existují různé plastové kelímky, sáčky či jiné nádobky, přičemž platí, že nejlepší volbou je vždy to skleněné. Zatímco sklo je bezpečné vždy, ne každý plast je vhodný pro skladování mateřského mléka – některé plasty mohou po zmražení/ohřívání uvolňovat látky, které nejsou pro miminka dvakrát vhodné. Pozor na to.

3. Jak dlouho mateřské mléko vydrží?

Zajímá vás, jak dlouho mateřské mléko vydrží? Pak věřte, že tato doba je individuální a rozhodně se nelze řídit jen těmito čísly. Pro představu vám ale níže přinášíme časové intervaly, po které by se mléku nemělo nic stát:

  • pokojová teplota: cca 3 hodiny
  • v lednici: 24-48 hodin
  • v mrazáku: 1-3 měsíce

4. Další užitečné rady pro správné skladování MM

I další rady ohledně správného skladování mateřského mléka se vám jistě budou hodit:

  1. snažte se dobu, kdy mléko zůstane na pokojové teplotě, minimalizovat na 4 hodiny
  2. mateřské mléko můžete odsávat kdykoli během dne
  3. nikdy mateřské mléko neohřívejte v mikrovlnné troubě
  4. jakmile mléko rozmrazíte, spotřebujte jej do 24 hodin

Fotografie publikována se svolením Keerati FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová