Jak vybělit záclonyV mnoha domácnostech klasické bílé záclony nahradily žaluzie nebo barevné rolety. Nutno dodat, že bílá záclona si právem zaslouží poklonu. Jednak okno rozzáří a s ním i celý interiér. Vnášejí do domova pocit čistoty, svěžesti i eleganci. Avšak jejich nevýhodou bývá, že po čase žloutnou či šednou. Naštěstí existují triky, jak záclonu vybělit. Právě o tom bude dnešní článek a můžete si vybrat, který způsob je vám nejbližší. Existují dvě cesty, jak vybělit záclony – přírodní a chemická.

Bělení přírodní cestou

  • Nejčastěji se na bělení záclon používá kypřící prášek do pečiva. Ten se jednoduše rozpustí a záclony do této vodní lázně ponoříte na půl hodiny. Pro zjednodušení je možné kypřící prášek přidat do hlavního praní. Obecně platí, že na jednu větší záclonu budete potřebovat 5ks kypřicích prášků. Vzhledem k jejich nízké pořizovací ceně to není zase taková hrůza.
  • Záclonu vybělí i ocet. Opět připravíte vodní lázeň a záclonu minimálně na půl hodiny v ní necháte ponořenou. Pak ještě ocet přidáte i do hlavního praní. První způsob – tedy praní kypřicím práškem je o něco účinnější. Způsob volíme i podle znečištění záclony. Stejně tak i délku namáčení.
  • Bělení za pomocí kuchyňské soli. Do vodní lázně přidáme kuchyňskou sůl na 15 litrů vody je to zhruba 5 polévkových lžic. Tady namáčení trvá krapet déle – namáčíme minimálně 2,5 hodiny. Pak záclonu klasicky vypereme.

Bělení chemickou cestou

  • I zde existuje několik způsobů, jak mít záclony opět bílé, jako sníh. Jednou z možností je Savo Perex. Odstraní nejen ze záclon, ale i jiných bílých věcí zašlé fleky.
  • Skvělou službu na zašedlé záclony vykoná i Lanza s mýdlovými vločkami, pro bílé prádlo. Záclony dáte prát na intenzivní praní a už jen čekáte, až prášek vykoná své dílo.
  • A teď pozor milé dámy. Tohle by vás asi nenapadlo. Záclony budou opět krásně bílé a voňavé, když je vyperete v prášku, který je původně určen do myčky na nádobí. Nejen záclony, ale i bílé montérky a jiné oblečení bude opět zářit.
  • Vyzkoušet můžete dokonce kombinaci přírodní + chemie. Vanish na záclony posilníte kypřícím práškem do pečiva a máte opět záclony, jako nové. Máte i vy své zkušenosti s bělením záclon? Klidně poraďte ostatním, jaké máte osvědčené fígle.

Fotografie publikována se svolením winnond Photography/FreeDigitalPhotos.net