Nábytek do jídelnyNábytek do jídelny rozhodně není jen stůl a židle. Stále více domácností odděluje kuchyň od jídelny, díky čemuž vzniká ideální příležitost pro vytvoření komfortního a příjemného zázemí pro společné rodinné stolování, které zkrátka má něco do sebe. Bohužel mnoho lidí stále ještě nevidí rozdíl mezi kuchyňským a jídelním nábytkem a považují tak tyto dva pojmy za naprosto stejné – a přeci mezi nimi rozdíl je! Nábytek do jídelny totiž zpravidla nebývá omezen velikostí kuchyně, díky čemuž je možné vybírat si nábytek bez ohledu na centimetry. Chcete si pořídit nový nábytek do jídelny, který se stane dominantou tohoto interiéru? Pak vám doporučujeme přečíst si následující řádky, ve kterých se ukrývá užitečná inspirace!

Nábytek do jídelny jako dominanta místnosti

Pohráváte si s otázkou, jaký nábytek je ten pravý právě do vaší jídelny? Pak vám doporučujeme zamyslet se nad tímto prostorem jako nad celkem – v jakém stylu je zařízen, je propojený s kuchyní či obývacím pokojem, jaké v něm převládají barvy, jaké jsou zde materiály? To všechno má na finální výběr nábytku důležitý vliv. I když jsme na začátku dnešního článku psali, že nábytek do jídelny není jen stůl a židle, jsou to právě tyto dva kousky nábytku, s jejichž výběrem vám teď pomůžeme – právě oni totiž zastanou roli dominanty vaší jídelny.

Dostatečně prostorný stůl slibující komfort

Investice do většího stolu se vyplatí nejen početnějším rodinám, ale i domácnostem, kde je zvykem pořádat večeře pro rodinu i přátele. Je ale nutné počítat s tím, že pokud budete chtít všem strávníkům u stolu poskytnout maximum pohodlí, projeví se to na prostoru vaší jídelny – čím více pohodlí, tím větší stůl. Jestliže si nemůžete dovolit tak velký jídelní stůl, doporučujeme vám porozhlédnout se mezi rozkládacími variantami, které jsou pro tento případ ideálním kompromisem. V otázce vhodného tvaru jednoznačně dominuje klasický obdélník, pozadu nezůstávají ani stoly oválné a v neposlední řadě i kulaté, které jsou co do prostoru nejnáročnější.

Židle doplňující jídelní stůl

Jakmile budete mít jasno s výběrem jídelního stolu, můžete svou pozornost zaměřit na vhodné židle, které by stůl měly příjemně doplnit a vytvořit tak jeden harmonický celek. Při výběru židlí berte v potaz výšku stolu a rozteč nohou tak, aby se židle daly pod stůl pohodlně zasunout a zároveň pod stolem zbylo místo pro nohy. U židle je rovněž důležitá délka sedáku a výška opěradla, neboť právě tato dvě kritéria se podílí na tom, jak se vám na židli bude sedět. Vhodnou volbou jsou židle s vypouklým opěradlem v oblasti bederní páteře. Dojde-li otázka na samotný vzhled, jistě vám nemusíme připomínat, že by židle měla barvou i materiálem odpovídat jídelnímu stolu, aby tyto dva prvky nepůsobily stylem „každý pes jiná ves“.

Obrázek: pixabay.com