stárnutíCo důležitějšího může být pro seniory, než zůstat jednak duševně, ale i fyzicky mladý. Pravidelnou pohybovou aktivitou si může udržet dobrou kondičku až do vyššího věku. Stárnutí patří mezi přirozený životní cyklus. Je spojeno jednak s mechanickým opotřebováním, tak postupným úbytkem mozkových buněk. Dochází ke zpomalení buněčného dělení, genetickým poškozením nejrůznějšími vnějšími faktory a rovněž oxidačním poškozením buněk volnými radikály. Tyto vznikají při klasické tvorbě energie v buňkách, ale jejich množství rapidně roste vlivem nedostatečné či špatné výživy, konzumaci alkoholu, kouřením a také díky stresu. Společně se podíváme na důležité body, které jsou vhodné pro bezproblémové stárnutí.

Kontakt s lidmi

Pro starší lidi je velmi důležité neztrácet kontakt s druhými lidmi. Zde patří jednak udržování dobrých vztahů s rodinou a také přáteli. Možná se to na první pohled nezdá, ale bylo zjištěno, že právě tohle výrazně zlepšuje i prodlužuje život seniora. Pomáhá mu to překonávat stres, obavu z nemoci a naprosté izolace. A zapomínat nesmíme ani na zvířata, která dodávají starším lidem pocit pohody a navíc je nutí k pohybu, pokud s nimi chodí na procházku. Starší lidé si připadají navíc stále potřební, když musí svému pejskovi podat misku s jídlem či vodou a pečovat o něj.

Koníčky a aktivity

Různé koníčky a aktivity, jako je třeba luštění křížovek, hraní šachů, karet, čtení a další činnosti, kde se musí přemýšlet, pomáhají předcházet postupným ztrátám nervových spojů v mozku. Proto mnohdy vidíme babičku nebo dědu sedícího u stolu, jak luští křížovku. Podpořte v tomto směru vaše staroušky.

Pohybové aktivity

Pro starší lidi je pravidelný pohyb velmi důležitý. Postačí delší procházka pomalou chůzí, ale měla by být na denním programu. Tady opět pomůže čtyřnohý kamarád, kterého se senior vydá vyvenčit. Pokud z nějakého důvodu není možné chodit na procházky denně, tak alespoň od den. Aktivnější senioři mohou chodit plavat, podnikat výlety s ostatními seniory, navštěvovat jógu a další.

Kvalitní stravování

Obecně je známo, že „zdravý životní styl“ včetně zdravého stravování pomáhá lidem stárnout pomaleji a mít pevnější zdraví. Lidé, kteří mají nadváhu, mívají vážné zdravotní problémy: cukrovka, špatný krevní tlak, cévní potíže, problémy s klouby a pohybovým aparátem. Nejen senioři, ale už jako prevence by měli lidé do své stravy co nejvíce zahrnout zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a různé druhy semínek. Také kvalitní oleje: sezamový, dýňový, olivový, mandlový, kokosový, lněný. Mořské řasy a jiné plody moře, rostlinná mléka: mandlové, ovesné, rýžové, kokosové. Omezit by se pak měla konzumace tučného masa, uzenin, cukru, ten se dá nahradit medem, datlovým či javorovým sirupem, ovocný cukr maximálně místo bílého použít sem tam třtinový. Bílému cukru je lépe se vyhnout velkým obloukem.

Fotografie: Senior Sport School_27 Author: Skåneidrotten licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com