earth_world_lightingdemografii znamená světová populace počet všech žijících lidí na Zemi a počet lidí, kteří na Zemi budou žít v budoucnosti. Ačkoli jde o hrubé předpoklady, nikdy nelze spočítat přesný počet, růst předpokládaných čísel je až děsivý. Nyní je podle amerického úřadu na Zemi 7,260 miliard lidí (k 15. 9. 2014).

Kde je nejvíce a nejméně lidí?

Asie je známá jako nejlidnatější kontinent, kde se nachází Čína a Indie. Tyto státy mají dohromady přes dva a půl miliardy obyvatel (2013). V počtu obyvatel je pak na posledním, 244. místě ze všech států světa, oblast patřící Velké Británii, a to Pitcairnovy ostrovy. Zde žije pouze 48 obyvatel!

 Zajímá vás, jak je na tom naše republika? Z počtu 244 států jsme na 81. místě s 10,5 miliony obyvatel.

Jak to bylo, jak to bude?

V roce 1800 bylo na Zemi zhruba jedna miliarda obyvatel. Rapidní růst začal v letech 1960. Od této doby až do roku 2000 vzrostl počet ze zhruba tří miliard na neuvěřitelných šest miliard lidí na Zemi.

V budoucnu vidí vědci tři verze. Za prvé je tu možnost, že lidí bude neustále přibývat a na Zemi tak bude až šestnáct miliard lidí. Podle druhé verze stoupne počet obyvatel k desíti miliardám, a poté bude růst pozvolna ustávat. Podle třetí verze nastane v roce 2040 vrchol společnosti, kdy bude na Zemi osm miliard lidí. Poté začne číslo klesat a v roce 2100 by zde mohlo žít tolik lidí, kolik jich je na Zemi dnes.

Fotografie publikována se svolením WikiImages Photography/FreeDigitalPhotos.net