jurský parkV roce 1993 nás Steven Spielberg seznámil s Jurským parkem, ve kterém žilo díky fantastickému objevu prehistorické dinosauří DNA hned několik druhů zvířat, která vymřela před miliony lety z dosud neznámého důvodu. Je jedno, zda šlo o obrovský meteor nebo jinou katastrofu, na ostrově našli opět svůj domov.

Jednička je legendární

Stevenovi Spielbergovi se podařilo z filmu vytvořit klasiku, ke které se můžeme vrátit i teď, po více než deseti letech a pořád nás bude ohromovat. Ve své době byl původní film originální a na špičkové úrovni. Za efekty využité ve filmu byl Jurský park oceněn Oscarem v roce 1994. A v tom stejném roce získal Oscary také za střih zvuku a mix zvuku. On samotný hudební doprovod v celém filmu byl fantastický, postaral se o něj totiž John Williams.

Pokračování

Dvojka

O čtyři roky později v roce 1997 přišel Spielberg s pokračováním pod názvem Ztracený svět: Jurský park. Ukázalo se, že zdevastovaný ostrov z jedničky neznamenal konec dinosaurů. Ti si žili v divoké přírodě na jiném, světu utajovaném ostrově. Opět na scénu přichází John Hammond, který byl duchovním otcem původního parku. To ještě ale netušil, jak je plán s dinosaury děsivý: převézt je do San Diega a chovat je v ZOO. Všem muselo být jisté, že se T-Rex ve městě dobře nažere…

Trojka

Ve třetím díle se objevujeme znovu na utajovaném ostrově, kde stále žijí dinosauři původně chovaní jako zásoby exponátů pro ZOO. Sice je v troskách, i tak se tu zvládl natočit slušný thriller tentokrát pod taktovkou režiséra J. Johnstona. Mnozí diváci od tohoto dílu moc nečekali, po nezdaru dvojky, nebyli tedy zklamaní a vychutnali si film, který si na nic nehraje od začátku až do závěrečných titulků.

A teď Jurský svět

Pokud se bojíte, že Jurský svět od Colina Trevorrowa bude opět oddychovka, u které budete čekat příběh, mýlíte se. Nejde o pokračování ve zdevastovaném parku. Park v novém zpracování, i když na původním ostrově z jedničky, jede na plné obrátky a denně vítá na dvacet tisíc návštěvníků. Protože lidé touží stále po nových atrakcích, v laboratoři si vědci pohrají s geny a vytvoří příšeru, která bude dělat potíže od samotného začátku. Původní plán o udržení prestiže a vydělání co největšího počtu peněz se změnil od základů. Teď šlo o boj o svůj život.

Má všechno!

Nový Jurský svět má vše, co správný film má mít. Nostalgické pasáže s hudbou a troskami parku z původního Jurského parku vám dají důvod, proč sérii o dinosaurech milovat. Ti, kteří si potrpí na slzy, budou mít možnost poplakat si u scén, kdy dinosauři umírají. A ti ostatní, kteří si potrpí na velkou dávku akce, budou ohromeni také! Ve filmu nenajdete žádná hluchá místa, u kterých je možné opustit sál a dojít si na záchod. Boj o život dvou puberťáků či ženy na podpatcích vás udrží v křesle.

Tyrannosaurus rex vítězí

Famózní závěr Jurského světa vám ukáže boj prehistorických zvířat a vytvořeného monstra. Velkým esem v rukávu je T-Rex, kterého známe pouze jako zabijáka lidí. Tentokrát ovšem hraje roli zachránce a pomyslného lva, tedy krále zvířat.

Jurský svět nechal dvojku i trojku daleko za sebou a spolu s jedničkou sedí na trůně filmů s dinosauří tematikou. Doufejme, že Jurský svět nebude pokračovat v duchu původní trilogie. Potom bychom totiž na další kvalitní park s těmito potvorami čekali přes deset let.

Fotografie: Jurassic Park Author: William Warby licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com