kastrace kočekPořád se nemůžete rozhodnout jak vyřešit otázky kolem kastrace vaší kočičky nebo kocourka? Máte pocit, že každý tvrdí něco jiného a v názorech nejsou zajedno ani sami veterináři? Shrňme si několik faktů a udělejte si vlastní názor.

Nežádoucí potomstvo

Když už máte doma kočku, určitě si nepřejete, aby vám nosila několikrát ročně koťata. S prvým vrhem si majitelé obyčejně nějak poradí a udají ho. S dalšími se už ale šance na umístění koťátek snižují. Otázkou je taky, jestli vůbec mít koťata, když jich je hodně bez domova a útulky jsou plné.

Možná máte doma kocourka a říkáte si, že koťata se vás netýkají. Je to ale nespravedlivé vůči sousedům, kteří mají kočičku a ještě jí nestihli nechat vykastrovat z různých důvodů.

Nežádoucí potomstvo vaší kočky můžete definitivně vyřešit kastrací nebo dočasně antikoncepcí, která má ale celou řadu vedlejších účinků.

Pohodlí kočky

I když máte pocit, že kastrace je zásah proti přírodě, zkusme se na to podívat z jiné strany. Nekastrovaná kočka nebo kocour jsou pořád pod vlivem hormonů a probíhá u nich pohlavní cyklus. To znamená, že se snaží hledat partnera na páření, chtějí pečovat o mláďata a když nedochází k naplnění této potřeby, jsou ve stresu a frustrovaní. Není pro ně přirozené, aby neměli potomstvo, když jsou na to po fyzické stránce připraveni.

Zdravotní výhody

Kastrace sebou nese samozřejmě riziko spojené s anestezií a chirurgickým zákrokem. Jedná se ale o poměrně jednoduchou operaci, a když se provede u zdravého a mladého jedince, jsou rizika minimální. Naopak do budoucna se vyhnete závažným nemocem pohlavních orgánů. U koček je hodně častý zánět dělohy či nádory mléčné žlázy, které jsou většinou zhoubné.

Méně rvaček

Rozbouřené hormony, především u kocourů jsou častým důvodem rvaček, které končí více či méně vážným zraněním. Nejčastější jsou kousance a škrábance, které často hnisají a vyžadují léčbu antibiotiky. U nekastrovaných kocourů jsou konflikty na denním pořádku a často se nestihnou vyléčit z jednoho zranění a už mají další, co oslabuje jejich tělo, a stávají se náchylnými vůči dalším nemocem.

Méně toulání

Často se stane, že se kočky a kocouři po kastraci zklidní, nevyhledávají rvačky a netoulají se tolik. Tím se méně vystavují možnosti zranění a úrazu, a pokud nechodí na několikadenní potulky, máte pod kontrolou i jejich zdravotní stav.

Vaše pohodlí

Nekastrovaní kocouři mají ošklivý zvyk, značkovat si svoje prostředí močí. Kdo to zažil, ví, že dostat z bytu zápach dospělého kocoura a jeho moči je nemožný. Nekastrované kočky zase v období říje neustále mňoukají a taky můžou značit močí. Nejedná se jen o to, že vám tím znepříjemňují den, ale vracíme se zase k bodu 2., protože toto všechno jsou projevy, že vaše kočka potřebuje něco, co nedostane.

Abychom nepsali o kastraci jenom chvály. Mnoho koček a kocourů po operaci začne přibývat na váze nebo se výrazně změní jejich temperament na klidnější, čeho se bojí hodně chovatelů. Hmotnost vaší kočky můžete uhlídat úpravou krmení. U venkovních koček se temperament moc nemění ani po kastraci. To spíš postihuje zvířata žijící výhradně v bytě. Proto je důležité zabezpečit, aby se domácí kočka nenudila a měla dostatek možností ke hře a dalším aktivitám.

Autor článku:  MVDr. Michaela Oravská

Fotografie publikována se svolením niamwhan Photography/FreeDigitalPhotos.net