klokankování-čistá láskaSnad každá žena chce být jednou čí vícekrát maminkou, a když se to povede, je pro ni svět úplně jiný, krásnější, veselejší. Sem tam nějaká chybka v partnerovi, rodině je přehlížená – máme růžové brýle. Život nám ale může přichystat spoustu nástrah, které neumíme předejít. Někdo vám sice poví „to není pravda, můžete to nějak ovlivnit,“ ale já osobně bych řekla, že je to jen pouhá výjimka. Naše tělo moc dobře ví, co je pro něho dobré a co ne. Od prvního dne, kdy jste na těhotenském testu uviděla dvě čárky, se pro vás a hlavně pro vaše tělo mnoho změnilo. Roste ve vás nový život. Pozorujete se v zrcadle, jak vám roste bříško, koukáte na váhu s přírůstkem, těšíte se na návštěvy u gynekologa, který vám ukáže vaše miminko, vypráví, co právě dělá, kolik váží, a pro zvědavé rodiče, zda –  li  je to chlapeček, či holčička. Plánujete si, kde budete rodit, nakupujete výbavičku, chodíte na setkání budoucích maminek, a náhle to přijde. Miminko chce na svět dříve. Tolik myšlenek, pocitů jste snad nikdy ve svém životě neměla. Jedinou otázkou je pro vás – proč?  Těžká odpověď to bude, někdy to zůstane nevyřešeno. Ale…

Miminko je na světě a žije v umělém bříšku. Je vyhříváno, přikryto teplou sametovou dečkou, sem tam ta hadička v jeho tělíčku, ale všechno to je pro něho dobré. A pak vám jednoho dne řekne sestřička, či lékař – budeme klokánkovat. Někdo už ví co to je, někdo jen trochu, a pro někoho je to novinka.

Co to je? A proč se to dělá?

Klokánkování je zahřívání vašeho předčasně narozeného miminka na vašem těle „Skin to skin.“ Je to nejdůležitější a hlavně první kontakt s vaším miminkem. Rázem z vás opadnou, i když jen na chvíli, pocity nejistoty, bezmoci, samoty. Jste opravdovou mámou, která drží své dítě „v náručí.“ Nikdo a nic vám nenahradí tuto první chvíli ve svém životě. Láskyplně ho hladíte, líbáte, vyprávíte mu pohádky, zpíváte či jen tak se na něho díváte. Sem tam ukápne slza – slza štěstí. A věřte nebo ne, vaše dítě to vnímá, cítí. Tato metoda má až zázračné účinky. Je dokázáno, že předčasně narozená miminka mají lepší a pravidelné dýchání, stabilnější srdeční frekvenci, méně pláčou, jsou odolnějším proti různým infekcím, lépe spí a pro maminku má pozitivní vliv na nástup laktace. To a mnohem víc, přináší klokánkování. Zdraví a láska, je to, co nás dělá šťastnějším.

Jak se na to přišlo?

Tato metoda byla prvně použita v 70 létech v Kolumbii, kde byl nedostatek jak finanční pomoci, tak inkubátorů pro mnoho předčasně narozených dětí. Lékař Dr. Rey Sanabria přesvědčil maminky, aby své děti, které měli na sobě jen plínku a čepičku, nosili v šátku na těle 24 hodin denně. Tlukot srdíčka a teplo maminčina těla, přineslo tak veliký úspěch. Úspěch uzdravení. Tato metoda je známá již po celém světě. Milionů rodičů tuto metodu vyzkoušeli, zkoušejí a o jejich pocitech, reakcích se můžeme dozvědět nejen v časopisech, článcích, z knížek, ale jen tak si poslechnout jejich příběh.

V dnešní době, kdy lékaři z oboru neonatologie dokáži při záchraně skoro nemožné, se také potvrzuje to, že tato metoda má opravdu zásadní vliv na vývoj vašeho miminka.

Vaše láska byla přenesena vašemu dítěti

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net