nákup nemovitostiNemovitost rozhodně nekupujeme každý den. Ne každý z nás má to „štěstí“ a může si dovolit několikrát za život koupit byt či dům. Už jen z toho důvodu, že toto rozhodnutí s sebou pokaždé nese poměrně velkou investici financí. A čím více peněz je ve hře, tím více můžete ztratit, když si nedáte pozor. A nikdo nechce koupit „byt v pytli“.

Všechno něco stojí a peníze hrají důležitou roli

První věc, nad kterou se musíte zamyslet, jsou rozhodně finance. Ujasněte si, kolik svých nebo půjčených peněz jste ochotni do nemovitosti investovat. Ano – banky sice nabízí úvěry, ale žádná banka vám nepůjčí 15.000.000,-Kč když váš čistý měsíční příjem klopýtá okolo 15.000,-Kč. Stejně jako u výběru samotné nemovitosti tak u volby financování mějte na paměti, že unáhlená rozhodnutí se nevyplácí. Jeden jediný krok vedle vás může stát desítky až stovky tisíc korun, proto si dopřejte dostatek času na rozmyšlení, než na cokoli souhlasně pokýváte hlavou.

Nasajte atmosféru lokality

Prvním kritériem, kterým by váš vyhlídnutý byt měl projít, je správná lokalita. Místo, kde možná strávíte příštích 20 let života je kolikrát důležitější než cena. Odpovězte si na otázky, zda to budete mít blízko do práce, jestli místo, kde se byt nachází, není moc hlučné nebo jestli je v okolí mateřská školka či škola. Vybírejte ji velmi pečlivě a nechte si dostatek času na rozmyšlenou. Klidně i danou lokalitu několikrát navštivte a to nejen v odpoledních hodinách, ale i ráno a večer, což vám hodně napoví i v otázce bezpečí. Místo, kde je na každém druhém kroku noční podnik nebo herna rozhodně není tou nejideálnější volbou, kde vychovávat děti

Věnujte pozornost technickému stavu

Ať už kupujeme cokoli použitého – pračku, ledničku, mobilní telefon či dětské kolo – u všeho bychom se měli zajímat o technický stav a funkčnost. Prohlédnout si stav bytu, zkontrolovat bezproblémové otevírání oken a dveří či odsavač par, by měl být před koupí nemovitosti podmínkou. V tomto případě rozhodně platí, že čím pomaleji a důkladněji si nemovitost prohlédneme, tím lépe. Pokud však už předem počítáte s celkovou rekonstrukcí bytu, můžete pár „drobností“ přehlédnout a časem si je opravit na vlastní náklady. Chcete-li byt, který je plně funkční a narazíte-li během vaší prohlídky na cokoli, co se vám nebude zdát, nebojte se zeptat nebo se dokonce porozhlédnout po jiném bytě.

Ať již kupujete nemovitost poprvé nebo ne, pokaždé věnujte pozornost těmto třem faktorům, díky kterým bude tento proces o něco jednodušší.

Fotografie publikována se svolením Danilo Rizzuti Photography/FreeDigitalPhotos.net