Krásná srst ve 4 krocíchNačechraná, lesklá, zdravě vyhlížející a hezky vybarvená srst není pouze znakem toho, jak je o psa pečováno. Především je to znakem vynikající kondice a pevného zdraví. Jaké faktory se podílejí na kvalitě srsti, můžeme je nějak ovlivnit?

Složení a celková úroveň potravy, kterou podáváme našemu psovi, je klíčovým faktorem ovlivňujícím kvalitu srsti. Strava našeho mazlíčka by měla být pestrá a chybět nesmí veškeré živiny a potřebné vitamíny.

Jak krmit či nekrmit psa

Nezřídka se stává, že lidé krmí psa potravou dosti podobnou té lidské. To je však velmi závažná chyba. Sladká, slaná a kořeněná jídla do psí misky prostě nepatří. Mnohdy je velmi těžké odolat „psím očím“, ale věřte, že svému psu děláte láskyplnou službu, když jeho žádostem odoláte. Lidské pamlsky mohou způsobovat nepředstavitelné zdravotní potíže.  Volte tedy stravu určenou přímo pro ně. Dobrou volbou je například krmivo O´Canis, které v sobě neskrývá žádné chemické konzervanty. Připravováno je metodou vakuového vymrazování a všechny použité živiny jsou hypoalergenní.

Nezapomínejte na pitný režim

Stejně důležitý je pro psa i pitný režim. V žádném případě bychom neměli psovi podávat vodu chlorovanou nebo ho nechat, aby pil z rybníku, který může být plný sinic. Chcete-li pro svého pejska skutečně to nejlepší, vodu nejdříve převařte. Můžete si práci usnadnit i tím, že mu koupíte balenou vodu pro psy Fooky Water. Jde o zcela nezávadný zdroj vody, jež je obohacena o 80 mg/l vápníku a prospívá tak zdravému růstu kostí i svalů.

Pravidelné vyčesávání

Hebké, lesklé srsti se dá také docílit pravidelným česáním. Nejenže to zbavuje psa vypadlých chlupů, ale pomáhá roznášet kožní mazivo. Jaký kartáč na česání používat, záleží na typu srsti a plemenu. Pro sezónní línání je vhodnější sáhnout po drátkových nebo dřevěných kartáčích. Naopak při zbavování se vypadlých chlupů poslouží lépe gumové rukavice.

Zapomenout nesmíme ani na koupání. To by nemělo být prováděno častěji než jednou měsíčně, aby pejskovi zůstala přirozená ochrana pokožky. Při koupání bychom se měli zaměřit pouze na kvalitní psí šampony a vždy srst řádně opláchnout. Předejdeme tak podráždění a různým alergickým reakcím.

Parazité a kožní problémy

Pravidelné prohlížení psa patří k neméně důležitým krokům, které se rovněž podepíši na kvalitě a vzhledu jeho srsti. Jednak kvůli možným kožním problémům, jako je suchá kůže či lupy, ale také kvůli parazitům, jako je klíště. Proti těm se dá naštěstí docela úspěšně bránit odpuzujícími obojky, vodičkami apod.

Bude-li se nám kůže psa zdát podrážděná, neměli bychom zbytečně vyčkávat, jak se to vyvine, ale navštívit zvěrolékaře. Ten předepíše vhodné léky a poradí, v čem spočívá kámen úrazu.

Obrázek: pixabay.com