křeče lýtkaJsem osoba, která velmi ráda sportuje a cvičení se věnuji minimálně 3x v týdnu po 90 minutách. Avšak poslední dva týdny jsem z důvodů stěhování cvičení pěkně flákala. Dokonce mě napadly myšlenky typu, zda se dá na cvičení vypěstovat závislost? Občas jsem sebou šila, jako koza a alespoň poskakovala do rytmu a házela si s PET láhvemi. Dnes jsem to už nevydržela a vyrazila si zaběhat do parku a zacvičit do venkovního kardia centra s vlastní váhou plus nějaké ty kliky. A co nestalo? Z ničeho nic mě chytila křeč a pro jistotu hned do obou lýtek. Kdo zažil tak potvrdí, že jde skutečně o něco velmi nepříjemného. V minulosti se mi párkrát stalo, že jsem pocítila v jednom z lýtek bodavou bolest, která po protažení svalu ustoupila. Ale dnes to bylo skutečně maso. Proto jsem si ihned vyhledala příčiny této křeče a výsledky mě moc neuspokojily.

Důvodů existuje nespočet

Ono není vůbec snadné zjistit původ těchto křečí a důvodů může existovat spousta. Jak v důsledku vznikajícího cévního onemocnění, onemocnění nervů, nedostatek minerálních látek a vitamínů, onemocnění látkové výměny, chození na vysokém podpatku až po nerovnováhu vnitřních tekutin. Rozhodně tomu nepřispívá ani kouření či alkoholické nápoje. Ale dnes se budeme bavit o sportu a poslední dvě jmenované záležitosti se ani se sportováním neslučují.

Co dělat, když nás u sportu chytí křeč do lýtek

Protáhnout sval, který je křečí postižený, masírovat postiženou oblast a pomalé, postupné rozchození. Pokud to bude možné je vhodná teplá koupel na uvolnění. Můžete si do koupele přidat i bylinky, které uvolňují křeče. Jednou z takových bylinek je například řebříček. Tohle by byla pravděpodobně pouze první pomoc, ale pokud se křeče budou opakovat, je nanejvýš vhodné zjistit si, jak jste na tom s hořčíkem, vápníkem a vitamíny. Máte také zkušenost s křečí v lýtku při sportu? Můžete se podělit o vaše zkušenosti.

Fotografie: Leg Cramps Stink Author: Michael Rowe licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com